Kurumsal arşiv ve belge yönetimi uygulamaları çerçevesinde nüfus ve göçmenlik verilerinin yönetimi
Management of population and immigration data within the framework of institutional archiving and records management practices
  1. Tez No: 922050
  2. Yazar: AYŞE MÜJGAN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Nüfus ve göçmen verilerinin yönetimi, bir toplumun sosyal, ekonomik ve çevresel gelişimini şekillendiren kritik bir unsurdur. Nüfus ve göçmen verilerinin doğru ve etkili bir şekilde yönetilmesi, devletlerin ve kurumların sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasında büyük bir rol oynamaktadır. Nüfus ve göçmen verilerinin yönetimi belgelerin üretimi, düzenlenmesi ve saklanmasının ötesinde düşünülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda özellikle dijitalleşme süreciyle veri güvenliği, erişilebilirlik, doğruluk ve yasal uyumluluk ön plana çıkmaktadır. İlgili verilerin doğru bir şekilde yönetilmesi, yalnızca bireylerin haklarının korunması açısından değil, aynı zamanda devletin politika ve hizmet sunumlarını şekillendirmesi bakımından da büyük bir öneme sahiptir. Araştırmada bu çerçevede literatüre dayalı olarak mevcut durum değerlendirildikten sonra, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde Vatandaşlık Hizmetleri Daire Başkanlığında yürütülen nüfus ve göçmenlik iş ve işlemlerinin analiz edilmiştir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan 81 personel ile var olan koşullar sorunları ve olası çözümlerini değerlendirebilmek için anket uygulanmış ve yapılandırılmış görüşme tekniklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara dayanarak iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması, altyapı sorunlarının gidermesi, insan kaynağı yetiştirme ve sitemlerinin yeniden organizasyonuna dönük çözüm önerileri sıralanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda“Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde Vatandaşlık Hizmetleri Daire Başkanlığında yürütülen nüfus ve göçmen verilerini yönetiminde etkinliğin artırılabilmesi için veri yönetim sistemleri ve yazılım altyapılarının entegrasyonu sağlanmalı, bürokrasiyi etkinleştirmek için yetkilendirmeler yeniden düzenlenmeli, ilgili personele nüfus ve göçmen verilerinin yönetimi konusunda eğitim programları düzenlenmeli, rehber dokümanlar hazırlanmalıdır”şeklinde belirlenen hipotez doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
The management of population and migration data is a critical factor shaping the social, economic, and environmental development of a society. Accurate and effective management of population and migration data plays a significant role in enabling governments and institutions to achieve their sustainable development goals. Managing such data should be considered beyond merely producing, organizing, and storing records. In this context, particularly with the digitalization process, data security, accessibility, accuracy, and legal compliance come to the forefront. Proper management of these data is not only essential for protecting individual rights but also for shaping state policies and service delivery. In this study, after evaluating the current state based on the literature, the processes carried out by the Directorate General of Population and Citizenship Affairs within the Department of Citizenship Services were analyzed. A survey and structured interview techniques were utilized with 81 staff members working in the Directorate General of Population and Citizenship Affairs to assess existing conditions, identify challenges, and explore potential solutions. Based on the findings, recommendations were made for restructuring business processes, addressing infrastructure problems, training human resources, and reorganizing systems. The results suggest that to enhance the efficiency of managing population and migration data in the Directorate General of Population and Citizenship Affairs, the integration of data management systems and software infrastructure should be ensured. Bureaucratic processes should be streamlined by reorganizing authorizations, training programs on managing population and migration data should be provided for relevant personnel, and guideline records should be prepared.