Amatör futbola ilginin artmasında basın ve sosyal medyanın etkisi
The impact of press and social media on increasing interest in amateur football
  1. Tez No: 922068
  2. Yazar: FATİH ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, İletişim Bilimleri, Journalism, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, amatör futbola olan ilginin artırılmasında medya ve sosyal medyanın rolünü analiz etmektedir. Geleneksel medya araçları ile sosyal medya platformlarının amatör futbol kulüplerinin görünürlüğüne, toplumsal katılıma ve sponsorluk süreçlerine etkileri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma, Karabük ilinde kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş 393 katılımcıdan elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket, demografik bilgiler, spor-medya ilişkisi ve sosyal medya etkisi üzerine soruları içermektedir. Sonuçlar, medya ve sosyal medyanın amatör futbolun tanıtımında kritik bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcıların %75,8'i amatör takımları medya aracılığıyla tanıdığını, %87'si ise sosyal medyanın amatör futbolun bilinirliğini artırdığını ifade etmiştir. Sosyal medya, amatör futbolun sürdürülebilirliği, taraftar katılımı ve sponsorluk fırsatları açısından güçlü bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte, geleneksel medya hâlâ güvenilir bir bilgi kaynağı olarak kabul edilmektedir. Araştırmada medyanın amatör futbol üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra eleştirilen yönleri de ortaya konmuştur. Amatör branşlara ve kadın sporculara yeterince yer verilmemesi, yanıltıcı haberler ve medya içeriklerinin sınırlı kapsayıcılığı gibi sorunlar vurgulanmıştır. Bu bulgular, amatör futbolun geleceği için medya ve sosyal medyanın daha bilinçli ve kapsayıcı bir şekilde kullanılmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the role of media and social media in increasing interest in amateur football. The effects of traditional media tools and social media platforms on the visibility of amateur football clubs, social participation, and sponsorship processes were comprehensively examined. The research was conducted with data obtained from 393 participants selected through a convenience sampling method in Karabük province. The survey used as the data collection tool included questions on demographic information, the relationship between sports and media, and the impact of social media. The findings reveal that media and social media play a critical role in the promotion of amateur football. 75.8% of participants reported that they became aware of amateur teams through media, while 87% stated that social media increased the visibility of amateur football. Social media stands out as a powerful tool for the sustainability of amateur football, fan engagement, and sponsorship opportunities. However, traditional media is still regarded as a reliable source of information. The study highlighted both the positive impacts and the criticized aspects of media on amateur football. Issues such as insufficient coverage of amateur sports and female athletes, misleading news, and limited inclusivity of media content were emphasized. These findings underline the importance of more conscious and inclusive use of media and social media for the future of amateur football.