Doğal afet kaynaklı göçlerin sosyo-ekonomik etkisi: 6 Şubat depremleri örneği
Socio-economic impact of natural disaster-induced migrations: 6 February earthquakes case
- Tez No: 922069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADEGÜL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsanlar var olduğu andan itibaren sosyal, ekonomik, siyasi ve çevresel faktörlerini iyileştirmek ve daha rahat bir yaşam sürmek amacıyla yeni yerlere göç etmektedir. Bu göçlerin meydana geliş şekilleri de bu faktörlere göre değişmektedir. Bazı göçler isteğe bağlı olarak gerçekleşse de bazıları zorunlu göç olarak gerçekleşmektedir. Çevresel ve siyasi faktörler zorunlu göçün temel sebepleri arasındadır. Doğal afetlerin çevresel tahribatı sonucunda insanlar yeni yaşam alanlarına doğru göç etmek zorunda kalmaktadır. Bu doğal afetler, heyelan, sel, orman yangınları ve depremler olmak üzere birçok şekilde meydana gelmektedir. Türkiye ise Alp-Himalaya deprem kuşağında bulunması nedeniyle dinamik bir bölgedir. Türkiye'de birçok yıkıcı deprem gerçekleşmiştir. Türkiye'de gerçekleşen depremler arasında en büyük yıkıma ve can kaybına neden olanları 06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremdir. Meydana gelen bu iki büyük deprem sonrası 50.000 binden fazla insan hayatını kaybetmiştir. Bu iki büyük deprem, Türkiye'de iç göç hareketliliğini ortaya çıkarmıştır. Afetin meydana getirdiği bu göç, demografik olarak çeşitli sonuçları da beraberinde getirmiştir. Yaşanan göçler gidilen yer ve insanlar üzerinde etki oluşturduğu gibi terk edilen yer üzerinde de önemli etki ve sonuçlar meydana getirmektedir. Nitekim depremden sonra göç etmeyip Kahramanmaraş'ta kalmaya devam insanlar birçok sosyal II ve ekonomik sorun yaşamıştır. Bu sorunların yanında da psikolojik ve maddi destek ihtiyaçları ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu çalışmanın amacı 6 Şubat depremleri sonrası yaşanan göçlerin Kahramanmaraş'ın sosyo-ekonomik etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışmada nitel araştırma yöntemi ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın iki temel boyutu olan sosyal ve ekonomik etki ve sonuçlara ulaşılmasına vesile olacak şekilde vatandaşlarla ve KOBİ'lerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda kodlamalar yapılmış ve MAQDA 2024 programında analiz edilmiştir. Ortaya çıkan analiz sonuçları değerlendirilmiş ve öneriler sunularak çalışma tamamlanmıştır. Çalışmanın sonucunda 6 Şubat Kahramanmaraş depremleri sonrası yaşanan göçlerin Onikişubat ve Dulkadiroğlu'nda yaşayan vatandaşlar ve faaliyet gösteren KOBİ'ler üzerinde sosyo-ekonomik etkiler yarattığı görülmüştür. Bu ilçelerin merkez ilçeler olması sebebiyle Kahramanmaraş'ın yaşanan depremler sonrası yaşanan göçlerden dolayı sosyo-ekonomik açıdan etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlarla da Kahramanmaraş'ın sosyo-ekonomik açıdan tekrar güçlenmesi ve yaşanan göçlerin azaltılabilmesinin kurumsal destek ile gerçekleşeceğini söylemek mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
From the moment they exist, people are migrating to new places to improve their social, economic, political and environmental factors and to live a more comfortable life. The way these migrations occur also varies according to these factors. Although some migrations occur on demand, some occur as forced migration. Environmental and political factors are among the main causes of forced migration. As a result of the environmental destruction of natural disasters, people are forced to migrate to new habitats. These natural disasters occur in many ways, including landslides, floods, forest fires and earthquakes. Turkey is a dynamic region due to its presence in the Alp-Himalaya earthquake zone. There have been many devastating earthquakes in Turkey. Among the earthquakes in Turkey, the biggest cause of destruction and loss of life is 06 February 2023 Kahramanmaras 2 big earthquakes. After these two large earthquakes, more than 50,000 people lost their lives. These two major earthquakes have revealed the internal migration activity in Turkey. This migration caused by the disaster has brought with it a wide range of demographically relevant consequences. Migrations have an impact on the destination and people as well as significant effects and consequences on the abandoned place. As a matter of fact, people who did not migrate after the earthquake and continued IV to stay in Kahramanmaras have experienced many social and economic problems. In addition to these problems, they faced the needs of psychological and material support. The aim of this study is to reveal the socio-economic effects of the migrations experienced after the February 6 earthquakes. In this context, qualitative research method and semi-structured interview technique were used in the study. Negotiations with citizens and SMEs have been carried out in order to achieve social and economic effects and results, which are the two main dimensions of the study. As a result of the interviews, coding was made and analyzed in MAQDA 2024 program. The results of the resulting analysis were evaluated and the study was completed by presenting recommendations. As a result of the study, it was seen that the migrations experienced after the February 6 Kahramanmaras earthquakes created socio-economic effects on the citizens living in Dulkadiroglu and on the SMEs operating. Due to the fact that these districts are central districts, it was concluded that Kahramanmaras was influenced by socio-economic aspects due to the migrations experienced after the earthquakes. With the results that have emerged, it has been possible to say that the re-empowerment of Kahramanmaras in terms of socio-economic terms and the reduction of the experienced migrations will be realized with institutional support.