Kentlerde kültür ve turizm rotası oluşumu: Erzurum örneği
Planning of culture and tourism routes in cities: Example of Erzurum
  1. Tez No: 922074
  2. Yazar: MUHAMMED YUSUF TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon ve Konservasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışmada Erzurum kentinin katmanlı kültürel yapısı sürdürülebilir turizm çerçevesinde ele alınarak kültürel amaçlar ile kente gelen ziyaretçiler için turistik ve rekreasyonel aktiviteleri yönlendirici olabilecek farklı turizm rotaları oluşturma olanakları incelenecek ayrıca farklı kültürel rotalar önerilecektir. Yöntem: Öncelikli olarak veri toplamak için literatür taraması ve arşiv çalışması yapılmıştır. Ayrıca kentin tarihi ve genel durumu hakkında bilgiler alan çalışması ile elde edilmiştir. Anket çalışmasına verilen cevaplar değerlendirilerek röper nokta tespiti yapılmıştır. Saha çalışmaları yapılarak yerinde incelemelerle tarihi ve kültürel değere sahip turizm potansiyeli yüksek yapılar ve alanlar GPS yardımı ile noktasal olarak tespit edilmiştir. Bu noktasal veriler ArcGIS yardımı ile sayısallaştırılmıştır. Noktalar Google Earth programında işaretlenmiştir. Alan özellikleri, rota güzergahı destinasyon özellikleri, rotada bekleme süreleri gibi parametreler değerlendirilerek haritalar oluşturulmuştır. Oluşturulan bu harita verilerinde gruplandırmalar yapılarak Rota önerileri yapılırken kente ait haritalar ve kentin koruma amaçlı imar planı analiz edilmiş ve bu analizler doğrultusunda farklı turizm amaçları için farklı kültür rotaları oluşturulmuştur. Bulgular: Çalışma konusuna yönelik bibliyometrik analiz yapılmıştır. Anket verileri analiz edilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar incelenip kararlar verilmiştir. Bunun yanı sıra incelenen turizm türlerine göre röper noktalar ayırt edilmiş ve koordinatları belirlenmiştir. 7 farklı turizm rotası meydana getirilmek üzere veriler toplanmıştır. Sonuçlar: Sonuç olarak, Erzurum'da kültürel rota oluşturmak, şehrin tarihini, kültürünü ve gastronomisini tanıtmayı gerektirmektedir. Kültür rotası oluşturmak ekonomik ve sosyal dinamikleri güçlendirerek sürdürülebilir bir turizm modeli yaratılmasına katkı sağlar. Bu süreç, yerel halkın kendi kültürel mirasına olan bağlılığını artırarak, Erzurum'un kimliğini ve zenginliğini daha da pekiştirebilir. Tüm bu nedenlerle bağlantılı olarak, oluşturulan tüm rotalar kente olumlu anlamda katkı sağlayacaktır, Erzurum'da kış turizmi ön plana çıksa da şehir diğer turizm türleri açısından da oldukça önemli ve elverişlidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the layered cultural structure of the city of Erzurum will be addressed within the framework of sustainable tourism, and the possibilities of creating different tourism routes that can guide touristic and recreational activities for visitors coming to the city for cultural purposes will be examined, and different cultural routes will be suggested. Method: First of all, literature review and archive study were conducted to collect data. In addition, information about the city's history and general situation was obtained through fieldwork. The responses given to the survey were evaluated and benchmark determination was made. Field studies were conducted and on-site examinations were conducted to determine structures and areas with high tourism potential with historical and cultural value with GPS. These point data were digitized with ArcGIS. Points were marked in Google Earth program. Maps were created by evaluating parameters such as area features, route destination features, and waiting times on the route. While groupings were made in these created map data, route suggestions were made, maps belonging to the city and the city's conservation zoning plan were analyzed and different cultural routes were created for different tourism purposes in line with these analyses. Findings: A bibliometric analysis has been conducted on the study topic. Survey data have been analyzed. The resulting findings have been examined, and decisions have been made. Additionally, focal points have been identified according to the types of tourism studied, and their coordinates have been determined. Data have been collected to create seven different tourism routes. Conclusions: As a result, creating a cultural route in Erzurum requires introducing the city's history, culture and gastronomy. Creating a cultural route contributes to the creation of a sustainable tourism model by strengthening economic and social dynamics. This process can further strengthen the identity and richness of Erzurum by increasing the commitment of the local people to their cultural heritage. In connection with all these reasons, all the routes created will contribute positively to the city. Although winter tourism is prominent in Erzurum, the city is also very important and suitable for other types of tourism.