Batı Karadeniz geleneksel yemek kültürünün somut olmayan kültürel miras kapsamında değerlendirilmesi: Safranbolu ve Akçakoca örneği
Evaluation of Western Black Sea traditional food culture in the scope of intangible cultural heritage: The case of Safranbolu and Akçakoca
  1. Tez No: 922075
  2. Yazar: ALİ RIZA SERTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Turizm, Gastroenterology, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yemek kültürü hem dünyada hemde ülkemizde turizm açısından önemli bir gelir kaynağını oluşturmaktadır. Özellikle kent ile özdeşleşmiş geleneksel yaşantıyı anımsatan yemekler, kültürel miras açısından da ayrıca öneme sahiptir. Bu beklenti kapsamında, Batı Karadenizin önemli turizm kentleri arasında yer alan Safranbolu ve Akçakoca'nın önemli yemek kültürlerinin kent imajına gastronomi turizminin etkilerinin ne düzeyde olduğunun tespiti ve konu ile ilgili öneriler getirebilmesi bu araştırma da amaçlanmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma tekniklerini barındıran yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Alana uygun tespit edilen sorular aracılığıyla görüşmeler sağlanmıştır. Nitel araştırma yöntemi kapsamında, araştırmanın yapıldığı kentler olan Safranbolu'da 25 ve Akçakoca'da da 25 olmak üzere toplamda 50 kişi ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. İçerik analizi yapılarak, her ayrı soru için tablolar oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Food culture constitutes an important source of income in terms of tourism both in the world and in our country. Especially the dishes that are reminiscent of the traditional life identified with the city are also important in terms of cultural heritage. Within the scope of this expectation, this research aims to determine the level of the effects of gastronomy tourism on the city image of the important food cultures of Safranbolu and Akçakoca, which are among the important tourism cities of the Western Black Sea region, and to make suggestions on the subject. In this research, semi-structured interview technique, which includes qualitative research techniques, was used. Interviews were conducted through questions determined in accordance with the field. Within the scope of the qualitative research method, face-to-face interviews were conducted with a total of 50 people, 25 in Safranbolu and 25 in Akçakoca, the cities where the research was conducted. Content analysis was conducted and tables were created for each question.