Albert Camus ve Jean Paul Sartre'da varoluşçuluk bağlamında özgür irade problemi
The problem of free will in the context of existentialism in Jean-Paul Sartre and Albert Camus
- Tez No: 922076
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KURTULUŞ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Jean Paul Sartre ve Albert Camus'nün varoluşçu felsefe bağlamında özgür irade problemine yaklaşımlarını ele almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, varoluşçu felsefenin temelleri ile ağırlıklı olarak Sartre'ın varoluşçuluğu bağlamında özgür irade anlayışı incelenmektedir. Sartre'a göre, insan hayata anlamlar ve değerler yükleyen bir varlıktır ve kendi varoluşunu kendi eylemleriyle yaratır. Bu nedenle, insan eylemlerinde ve seçimlerinde özgürdür. Kendi eylemlerinden sorumludur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Camus'nün özgür irade anlayışı varoluşçu düşünce çizgisinde incelenmektedir. Camus'ye göre, insan varoluşunun anlamı, bu varoluşun anlamsızlığını keşfettiğindeki başkaldırıyla başlar. Bu nedenle, Camus için de insan özgürdür ve bu başkaldırıyı gerçekleştirmek için kişi kendi eylemlerini özgürce seçebilir. Çalışmanın son bölümünde, Sartre ve Camus'nün özgür irade anlayışları karşılaştırılmaktadır. Sartre'ın varoluşçu özgür irade anlayışı, bireysel özgürlüğü ve sorumluluğu vurgulamakta fakat Camus'nün varoluşçu özgür irade anlayışı, toplumsal özgürlüğü ve başkaldırıyı ön plana çıkartmaktadır. Böylelikle özgür irade problemini varoluşçu bağlamda incelenecek ve çağdaş iki filozofun eserlerinden yola çıkılarak bu bağlamdaki görüşleri ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the perspectives of Jean-Paul Sartre and Albert Camus on the problem of free will within the context of existentialist philosophy. The first section of the study examines the foundations of existentialist philosophy, focusing mainly on Sartre's understanding of free will within the framework of existentialism. According to Sartre, humans are beings who imbue life with meanings and values, creating their own existence through their actions. Therefore, individuals are free in their actions and choices, and they bear responsibility for their own deeds. The second section of the study examines Camus's understanding of free will within the existentialist philosophical tradition. For Camus, the meaning of human existence begins with the rebellion against the absurdity of that existence. Hence, Camus contends that individuals are free, and one can choose their actions freely to realize this rebellion. In the final section of the study, the perspectives of Sartre and Camus on free will are compared. While Sartre's existentialist understanding of free will emphasizes individual freedom and responsibility, Camus's perspective highlights social freedom and the act of rebellion. Thus, the problem of free will will be examined in an existential context, and the views on this issue will be presented based on the works of two modern philosophers.