Farklı propolis ekstraktlarında stabilite ve raf ömrünün belirlenmesi
Determination of stability and shelf life in different propolis extracts
  1. Tez No: 922079
  2. Yazar: AYSUN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Arılardan gelen doğal ürünlere olan talebin artması ve biyoteknolojik faaliyetler, bunların gıdaların korunmasında ve insanların sağlığı üzerindeki yararlı etkilerinde yaygın olarak kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bir arı ürünü olan propolis, arıların kovanlarını korumak için kullandığı malzemedir. Bitki reçineleri, arı mumları ve polenlerden oluşan tutkal benzeri bir maddedir. Propolis günümüzde yaygın şekilde etil alkol, su, propilen glikol, gliserol, zeytinyağı gibi çözücülerde çözündürülerek kullanılır ve biyolojik aktiviteleri her çözücüde farklıdır. Bu tez çalışmasında apiterapi uygulamalarında sıklıkla başvurulan bu ekstraktların üretimini takiben biyolojik aktif özelliklerinin tespit edilerek, raf ömrü çalışmalarının yapılması amaçlanmıştır. Saf su, etil alkol, monopropilen glikol (MPG), polietilen glikol (PEG) ve gliserol ekstraktlarının biyolojik aktiviteleri antioksidan potansiyellerinin belirlenmesi (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil radikali (DPPH•); demir indirgeme antioksidan gücü (FRAP) metotları) ile değerlendirilmiştir. Ekstraktların antimikrobiyal aktivitesi gram pozitif (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Bacillus cereus) ve gram-negatif (Escherichia coli) bakteri ve maya (Candida albicans) suşlarına karşı agar kuyucuk difüzyon metodu ile ortaya konulmuştur. Toplam fenolik madde ve flavonoid içerikleri tespit edilmiştir. Fenolik madde profili ters faz yüksek performanslı sıvı kromatografisi fotodiyot dizisi dedektörü (RP-HPLC-PDA) ile belirlenmiştir. Başlangıç değerleri tespit edildikten sonra ekstraktlara hızlandırılmış stabilite testi uygulanarak testler tekrarlanmıştır. İlk değerler ile hızlandırılmış stabilite sonrası değerler karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda genel olarak fenolik madde içeriğinde, antioksidan kapasitesinde ve flavonoid miktarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş olduğu görülmüştür (p≤0.05). Antimikrobiyal aktivite açısından raf ömrü sonunda etanol ekstraktının gram pozitif, gram negatif ve maya suşlarının tümüne karşı etkili olduğu görülmüştür. Raf ömrü uzunluğu ve kalitesi açısından etanol ekstraktının avantajlı olabileceği, bunun yanında polietilen glikol ekstraklarının da değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing demand for natural products and biotechnological activities from bees facilitate their widespread use in food preservation and beneficial effects on humans. Propolis, a bee product, is the material used by bees to protect their hives. It is a glue-like substance composed of plant resins, bee waxes and pollens. Nowadays propolis is widely used by dissolving it in solvents such as ethyl alcohol, water, propylene glycol, glycerol, olive oil, and its biological activities differ in each solvent. This thesis study aimed determine the biological active properties of these extracts, which are frequently used in apitherapy applications, and to carry out shelf life studies. The biological activities of the pure water, etyhl alcohol, monopropylene glycol (MPG), polyethylene glycol (PEG) and glycerol extracts were evaluated by determining their antioxidant potential (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl radical (DPPH•); iron reducing antioxidant potency (FRAP) method). The antimicrobial activity of the extracts were demonstrated by agar well diffusion method against gram-positive (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Bacillus cereus) and gram-negative (Escherichia coli) bacteria and yeast (Candida albicans) strains. The total phenolic substance and flavonoid contents were determined, and the phenolic substance profile was determined by reversed-phase high performance liquid chromatography photodiode array detector (RP-HPLC-PDA). After the initial values were determined, the tests were repeated by applying accelerated stabilization test to the extracts. The initial values were compared with the values after accelerated stability. As a result of the comparison, it was observed that there was a statistically significant decrease in the phenolic substance content, antioxidant capacity and flavonoid amount in general (p≤0.05). In terms of antimicrobial activity, at the end of the shelf life ethanol extract was found to be effective against all gram-positive, gram-negative and yeast strains. It was concluded that ethanol extract may be advantageous in terms of shelf life length and quality, while polyethylene glycol extracts can also be evaluated.