6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nda idari gözetime alternatif yükümlülüklere ilişkin düzenleme yapılmasının insan hakları bağlamında değerlendirilmesi
An assesment of the regulation regarding alternative obligations to administrative detention in accordance with law no. 6458 on foreigners and international protection in the context of human rights
  1. Tez No: 922078
  2. Yazar: BÜŞRA PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ASLI BAYATA CANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Kamu Yönetimi, Philosophy, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tez çalışmasında hak kayıplarının önüne geçilmesine imkân sağlayacak bir politika aracı olarak idari gözetime alternatif yükümlülükler ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu' nda 2019 yılında yapılan değişiklik ile Türk Yabancılar Hukukunda idari gözetime alternatif yükümlülüklerin yeri ve önemi incelenmiştir. Temel insan haklarından biri olan özgürlük ve güvenlik hakkının korunması bağlamında idari gözetime alternatif yükümlülüklerin yeri ve önemini anlatabilmek amacıyla idari gözetim müessesine de çalışmada önemli bir yer ayrılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde uluslararası hukukta idari gözetim ve idari gözetime alternatif yükümlülükler, uluslararası sözleşmeler, bağlayıcı ve bağlayıcı olmayan metinler, iyi uygulama örneklerine ilişkin ülke örnekleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin konuya yaklaşımına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türk Hukukunda idari gözetim ve idari gözetime alternatif yükümlülükler, kanun ve ikincil düzey mevzuat düzenlemeleri, idari gözetime alternatif yükümlülüklerin uygulanmasında kurumsal yapılanma, konuya ilişkin Anayasa Mahkemesi, Sulh Ceza Mahkemeleri ve İdare Mahkemelerinin yaklaşımı ve insan hakları bağlamında idari gözetime alternatif yükümlülüklerin katkısı ve geliştirilebilecek alanlar üzerinde durulmuştur. Kişi özgürlüğü ve güvenliğini kısıtlayabilecek nitelikteki idari gözetime kıyasla, uygun düştüğü ölçüde idari gözetime alternatif yükümlülüklere başvurmanın insan hakları ile çok daha uyumlu bir bakış açısı sunduğu kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines alternative obligations to administrative detention as a policy tool that can prevent human rights violations, alongside the position and significance of such obligations within Turkish Foreigners Law, particularly following the amendments made to the Law on Foreigners and International Protection No. 6458 in 2019. In order to demonstrate the place and importance of alternative obligations to administrative detention in safeguarding the fundamental human right to liberty and security, considerable emphasis is placed on the institution of administrative detention within the study. The first part of the study addresses administrative detention and alternative obligations to administrative detention in international law, including international treaties, binding and non-binding texts, examples of best practices from various countries, and the approach of the European Court of Human Rights to the issue. The second part examines administrative detention and alternative obligations to administrative detention in Turkish law, focusing on legislative and secondary regulatory provisions, institutional structures for the implementation of alternative obligations, as well as the approaches of the Constitutional Court, Criminal Court of Peace, and Administrative Courts on the matter. It also explores the contribution of alternative obligations to administrative detention in the context of human rights and identifies areas for further development. The study concludes that, in comparison to administrative detention, which may restrict personal liberty and security, the application of alternative obligations to administrative detention, where appropriate, presents a more human rights-compliant perspective.