Herkes için turizm kapsamında Sinop ili turizminin değerlendirilmesi ve turizm planı geliştirme önerileri
Evaluation of tourism in Sinop province within the scope of tourism for all and suggestions for developing a tourism plan
- Tez No: 922086
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TUTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Türkiye'nin önemli gelir kaynaklarından birisi olan turizmin, kalkınma planları başta olmak üzere birçok planda (bölge planları, alan yönetim planları, imar planları, stratejik planlar vb.) sıklıkla yer alarak geliştirilmesi teşvik edilmektedir. Bununla birlikte giderek artan rekabet şartlarında etik hizmetin ve kârlılığın sürdürülebilir bir şekilde sağlanabilmesi için ziyaretçi ayırımı gözetmeden, mümkün olan çok sayıda kişinin turizm amaçlı seyahate, ürün, hizmet ve yapılaşmış çevreye herkesle eşit ve güvenli bir şekilde erişebilmesi ve turizm amaçlı faaliyetlere aktif olarak dâhil olabilmesi gerekmektedir. Bu aşamada, erişilebilir turizm ya da herkes için turizm kavramı, standart turizm hizmetlerinin ortalama katılımcıları dışında kalan potansiyel katılımcıların da dâhil olabildiği, turizm faaliyetinden güvenli ve konforlu bir şekilde yararlanabilmeyi olası kılan, sosyal sorumluluk içeren bir turizm türü olarak ön plana çıkmaktadır. Araştırmanın materyalini Karadeniz Bölgesi'nin önemli bir turizm merkezi olma potansiyeline sahip Sinop kent merkezi ve burada yer alan turizm işlevli tarihi yapılar oluşturmaktadır. Bu çalışma, araştırma alanının ziyaret edilebilirliğine dair mevcut durumu erişilebilirlik üzerinden irdeleyerek, tarihi yapıların turizm amaçlı kullanımında mevcut erişilebilirlik düzenlemelerini değerlendirmeyi ve bu alandaki eksikliklere dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Sinop'un gelişen turizm sektörüne katkı sağlamak amacıyla erişilebilir turizmin, sürdürülebilir kalkınma ve sosyal kapsayıcılık hedeflerine olan katkısını vurgulamaktadır. Nitel araştırma yöntemi ve durum çalışması (alan çalışması) deseni kullanılan çalışmada araştırma verileri öncelikli olarak literatürden, ilgili mevzuattan, görüşme, gözlem, belgeleme ve mekânsal analizlerden oluşmaktadır. Bu çalışmanın sonucunda, Sinop kent merkezi ve burada yer alan tarihi yapılar değerlendirilerek erişilebilirlik/ziyaret edilebilirlik düzeyinin kısmen sağlandığı ortaya konmuş ve konuya ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism, which is one of the most important sources of income in Turkey, is often included in many plans (regional plans, area management plans, zoning plans, strategic plans, etc.), especially development plans, and its development is encouraged. However, in order to ensure ethical service and profitability in an increasingly competitive environment, it is necessary for as many people as possible to have equal and safe access to travel, products, services and the built environment for tourism purposes, and to be actively involved in tourism-related activities, regardless of visitor discrimination. At this stage, the concept of accessible tourism or tourism for all comes to the fore as a form of socially responsible tourism that enables potential participants who are not the average users of standard tourism services to benefit from tourism activities in a safe and comfortable way. The material of the study consists of the city centre of Sinop, which has the potential to become an important tourist centre in the Black Sea region, and the historical buildings with tourist functions located here. The study aims to evaluate the current accessibility arrangements in the use of historic buildings for tourism purposes and to draw attention to the deficiencies in this area by examining the current situation regarding the visitability of the study area through accessibility. It also highlights the contribution of accessible tourism to the goals of sustainable development and social inclusion in order to contribute to the developing tourism sector of Sinop. The study used the qualitative research method and the case study design (field study) and the research data consisted mainly of literature, relevant legislation, interviews, observations, documentation and spatial analysis. As a result of this study, it has been found that the level of accessibility/visitability is partly provided by evaluating the city centre of Sinop and the historical buildings located here, and suggestions are presented on this issue.