Ampute sporcuların futbola ilişkin yaşadıkları kaygıların incelenmesi
Investigation of the anxiety experienced by ampute athletes regarding football
  1. Tez No: 922087
  2. Yazar: ALİ HEBEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, ampute sporcularının ampute futboluna ilişkin yaşadıkları kaygıları ve bu kaygıları aşmak için kullandıkları stratejileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın evreni,ampute futbolu ile ilgilenen tüm ampute sporcularıdır. Ancak, örneklem bir ampute futbol kulübünde oynayan sporculardan oluşmaktadır. Bu nitel araştırma, durum deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırma verileri 1 ampute futbol kulübü sporcularından yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Görüşme soruları, ilgili literatür taraması ve nitel araştırmalar konusunda uzman 1 akademisyen, spor bilimlerinde uzman 1 akademisyen ve 1 ampute futbol antrenörünün görüşleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Araştırma verileri, içerik analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. İçerik analizi, görüşmelerden elde edilen verilerin sistematik bir şekilde incelenmesi, kodlanması ve temalar hâlinde gruplandırılması sürecini içermektedir. Katılımcılardan gelen görüşler doğrultusunda sakatlık, güdük, bilgi eksikliği, karamsarlık, utanma gibi kodlara ve bu ortak kodlardan sağlık, rehberlik ve duygusal temalarına ulaşılmıştır. Futbolcuların yaşadıkları kaygıların üstesinden gelme stratejileri olarak yaparak yaşayarak öğrenme, antrenör desteği, akran desteği ve aile bireyleri desteği kodlarına ve bu ortak kodlardan deneyim ve motivasyon temalarına ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, ampute sporcuların futbola başladıklarında sahaya çıkana kadar ne gibi zorluklarla karşılaşacaklarını bilmedikleri, çekingenlik yaşadıkları, başarabilir miyim endişesi taşıdıkları söylenebilir. Ayrıca futbola başladıktan sonra utanma, sakatlanma ve güdüğün zarar görmesi gibi kaygıları olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular ışığında birtakım öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the concerns of amputee athletes related to amputee football and the strategies they use to overcome these concerns. The population of this study consists of all amputee athletes interested in amputee football. However, the sample is composed of athletes from an amputee football club. This qualitative research was conducted using a case study design. The research data were collected from athletes at one amputee football club using a semi-structured interview form. The interview questions were prepared with consideration of the relevant literature review and input from one expert in qualitative research, one expert in sports sciences, and one amputee football coach. The research data were analyzed using content analysis techniques. Content analysis involves systematically examining, coding, and grouping the data obtained from the interviews into themes. Based on the participants' responses, codes such as injury, stump, lack of knowledge, pessimism, and embarrassment emerged, and these codes were grouped under the broader themes of health, guidance, and emotions. As strategies for overcoming the concerns they face, codes such as learning by doing, coach support, peer support, and family support were identified, and these codes were grouped under the overarching themes of experience and motivation. As a result of the research, it can be said that amputee athletes, when they first start football, do not know what kind of difficulties they will face until they step onto the field, experience shyness, and have concerns about whether they will succeed. Additionally, after starting football, concerns such as embarrassment, injury, and damage to the stump emerged. Based on these findings, several recommendations have been developed.