Pulmoner arteriyel hipertansiyon saptanmış hastalarda sST2 ve sTWEAK düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sST2 and sTWEAK levels in patients diagnosed with pulmonary arterial hypertension
- Tez No: 922093
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş ve Amaç: Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH), tedavi edilmediğinde ilerleyici sağ kalp yetersizliği ve ölümle sonuçlanabilen ciddi progresif bir kardiyovasküler hastalıktır. İnflamasyon, pulmoner vasküler vazokonstriksiyon ve pulmoner vasküler yeniden şekillenme PAH patofizyolojisinde önemli rol oynar. PAH'nin patogenezinde rol oynayan biyobelirteçler üzerine yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Soluble tumor necrosis factor-like weak inducer of apoptosis (sTWEAK), tümör nekrozis faktörü süper ailesine ait bir sitokindir ve apoptoz, inflamasyon ve hücresel immün yanıtlarda rol oynamaktadır. İnflamatuar süreçlerin modülasyonu ve vasküler yapının korunmasında etkili olduğu gösterilmiştir. Soluble suppression of tumorigenicity 2 (sST2), IL-33 reseptör ailesine ait bir molekül olup, IL-33'ün inflamatuar etkilerini antagonize eden çözünür bir reseptör olarak işlev görmektedir. Her iki biyobelirtecin de kardiyovasküler hastalıklar ve inflamatuar süreçlerle ilişkili olduğu gösterilmiş olup, prognostik belirteç olarak kullanılabilecekleri bildirilmiştir. Bu çalışmada, sTWEAK ve sST2'nin PAH patofizyolojisindeki yeri ve bu biyobelirteçlerin klinik uygulamalarda kullanımı araştırıldı. Materyal ve Metod: Bu prospektif çalışmaya, kardiyoloji kliniğine başvuran 48 PAH hastası ve 40 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireylerin bazal verileri kaydedildi ve ayrıntılı ekokardiyografileri yapıldı. sST2 ve sTWEAK'in ticari kitler ile ölçümü için, alınan kanlar 5000 rp'de 5 dk santrifüj edildi ve -80 C°'de saklandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 48 PAH hastasının 32'si (%66.6) kadın, 16'sı (%33.3) erkekti. Hasta ve kontrol grubunun demografik ve bazal laboratuvar parametreleri benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Pulmonary arterial hypertension (PAH) is a serious progressive cardiovascular disease that can lead to progressive right heart failure and death if left untreated. In PAH, inflammation, pulmonary vascular vasoconstriction, and pulmonary vascular remodeling play important roles in its pathophysiology. Extensive research has been conducted on biomarkers involved in the pathogenesis of PAH. Soluble tumor necrosis factor-like weak inducer of apoptosis (sTWEAK) is a cytokine belonging to the tumor necrosis factor superfamily and plays a role in apoptosis, inflammation, and cellular immune responses. It has been shown to be effective in modulating inflammatory processes and maintaining vascular integrity. Soluble suppression of tumorigenicity 2 (sST2) is a molecule belonging to the IL-33 receptor family and functions as a soluble receptor that antagonizes the inflammatory effects of IL-33. Both biomarkers have been shown to be associated with cardiovascular diseases and inflammatory processes and have been reported as potential prognostic markers. This study aimed to investigate the role of sTWEAK and sST2 in the pathophysiology of PAH and their potential use in clinical practice. Materials and Methods: This prospective study included 48 PAH patients and 40 healthy individuals who presented to the cardiology clinic. Baseline data of all participants were recorded, and detailed echocardiographic evaluations were performed. For the measurement of sST2 and sTWEAK using commercial kits, blood samples were centrifuged at 5000 rpm for 5 minutes and stored at -80°C. Results: Among the 48 PAH patients included in the study, 32 (66.6%) were female, and 16 (33.3%) were male. The demographic and baseline laboratory parameters of the patient and control groups were similar (p>0.05 for all).