Okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği ile okul etkililiği arasındaki ilişki
The relationship between school principals' social justice leadership and school effectiveness
  1. Tez No: 922096
  2. Yazar: OSMAN KAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanoğlu; var olduğundan beri hak, adalet, eşitlik ve özgürlük arayışı içindedir. Toplum, insan ve zihniyet sürekli değişse de bu arayış hiç değişmemiştir. Toplumların refahını sağlayacak olan şey insanların bu sosyal adalet mücadelesidir. Sosyal her alanda ve uygulamada olduğu gibi eğitimde de sosyal adaletin önemi çok büyüktür. Eğitim ortamında sosyal adaleti sağlayacak olanlar okul müdürleridir. Adil, eşitlikçi ve etkili bir eğitim süreci oluşturmak okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği ile mümkündür. Müdürlerin sosyal adalet liderliği, eğitim eşitsizliklerini ortadan kaldırırken okul etkililiğini de sağlayacaktır. Okul etkililiği; din, inanç, ırk, statü, ekonomik vb. farklılıklara bakılmadan tüm öğrencilerin öğrenebileceğine odaklanan bir olgudur. Bu bağlamda, müdürlerin sosyal adalet liderliği ile okul etkililiği arasında bağlantı olduğu söylenebilir. Bu çalışmada, okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği ile okul etkililiği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği ile okul etkililiği arasındaki ilişkinin ele alındığı bu çalışmada ilişkisel tarama modeli uygulanmıştır. Bu araştırmanın çalışma evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Aydın il merkezindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ortaöğretim okullarında görev yapan 1250 öğretmen oluşturmaktadır. Seçkisiz örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme tekniği ile 532 öğretmen örnekleme dahil edilmiştir. Araştırmada, Sosyal Adalet Liderliği-Öğretmen Formu ve Okul Etkililiği Ölçeği aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırmanın birinci alt probleminde“ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği”ele alınmıştır. Araştırma sonucuna göre; ortaöğretim öğretmenleri, okul müdürlerinin sosyal adalet liderliğinin“yüksek”düzeyde olduğu görüşündedir. Araştırmanın ikici alt probleminde“ortaöğretim öğretmenlerinin okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği hakkındaki görüşlerinin cinsiyete, görev yaptıkları okul türüne, okullarının bağlı olduğu genel müdürlüğe, okul müdürüyle çalışma sürelerine, hizmet süresine ve eğitim durumuna göre farklılığı”ele alınmıştır. Araştırma sonucuna göre, cinsiyete, görev yaptıkları okul türüne ve okulun bağlı olduğu genel müdürlüğe göre istatistiki olarak anlamlı fark bulunmakta; okul müdürüyle çalışma süresine, hizmet süresine ve eğitim durumuna göre istatistiki olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Araştırmanın üçüncü alt probleminde“ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerine göre okul etkililiği”ele alınmıştır. Ortaöğretim öğretmenleri okul etkililiğinin“yüksek”düzeyde olduğu görüşündedir. Araştırmanın dördüncü alt probleminde“ortaöğretim öğretmenlerinin okul etkililiği hakkındaki görüşlerinin cinsiyete, görev yaptıkları okul türüne, okullarının bağlı olduğu genel müdürlüğe, okul müdürüyle çalışma sürelerine, hizmet süresine ve eğitim durumuna göre farklılığı”ele alınmıştır. Araştırma sonucuna göre, okul türü ve okulun bağlı olduğu genel müdürlüğe göre istatistiki olarak anlamlı fark bulunmakta; cinsiyet, okul müdürüyle çalışma süresi, hizmet süresi ve eğitim durumuna göre istatistiki olarak anlamlı fark bulunmamaktadır. Araştırmanın beşinci alt probleminde“ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği ile okul etkililiği arasında ilişki”ele alınmıştır. Araştırma sonucuna göre, ortaöğretim öğretmenlerinin görüşlerine göre okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği ile okul etkililiği arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak, okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği düzeyi arttıkça okul etkililiği de artmaktadır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sosyal adalet, sosyal adalet liderliği, okul etkililiği, öğretmen, görüş.
Özet (Çeviri)
Human beings have been searching for rights, justice, equality and freedom since their existence. Although society, people and mentality are constantly changing, this search has never changed. What will ensure the welfare of societies is this struggle for social justice. As in every social field and practice, social justice is of great importance in education. School principals are the ones who will ensure social justice in the educational environment. Creating a fair, equal and effective education process is possible with the social justice leadership of school principals. The social justice leadership of principals will eliminate educational inequalities and ensure school effectiveness. School effectiveness is a phenomenon that focuses on the fact that all students can learn regardless of differences such as religion, belief, race, status, economy etc. In this context, it can be said that there is a connection between the social justice leadership of principals and school effectiveness. In this study, the relationship between the social justice leadership of school principals and school effectiveness was investigated. In this study, where the relationship between the social justice leadership of school principals and school effectiveness was addressed according to the opinions of high school teachers, the relational screening model was applied. The universe of this research consists of 1250 teachers working in high schools affiliated with the Ministry of National Education in Aydın city center in the 2023-2024 academic year. 532 teachers were included in the sample with the stratified sampling technique from random sampling methods. Data were collected in the research through the Social Justice Leadership-Teacher Form and School Effectiveness Scale. The first sub-problem of the research was“social justice leadership of school principals according to the views of high school teachers”. According to the research result; high school teachers are of the opinion that the social justice leadership of school principals is at a“high”level. The second sub-problem of the research was“differences in high school teachers' views on social justice leadership of school principals according to gender, the type of school they work at, the general directorate to which their school is affiliated, the length of time they work with the school principal, the length of service and educational status”. According to the research result, there is a statistically significant difference according to gender, the type of school they work at and the general directorate to which the school is affiliated; There is no statistically significant difference according to the length of time working with the school principal, length of service and education status. The third sub-problem of the research is“school effectiveness according to the views of high school teachers”. High school teachers think that school effectiveness is at a“high”level. The fourth sub-problem of the research is“differences in high school teachers' views on school effectiveness according to gender, type of school they work in, general directorate to which their school is affiliated, length of time working with the school principal, length of service and education status”. According to the results of the research, there is a statistically significant difference according to the type of school and general directorate to which the school is affiliated; there is no statistically significant difference according to gender, length of time working with the school principal, length of service and education status. The fifth sub-problem of the research is“relationship between social justice leadership of school principals and school effectiveness according to the views of high school teachers”. According to the results of the research, there is a moderately positive and significant relationship between social justice leadership of school principals and school effectiveness according to the views of high school teachers. As a result, as the level of social justice leadership of school principals increases, school effectiveness also increases. KEY WORDS: Social justice, social justice leadership, school effectiveness, teacher, opinion.