Okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarının öğretmenlerin örgütsel adalet algısı üzerine etkisi (Giresun ili örneği)
The effect of school principals' ethical leadership behaviors on teachers' perception of organizational justice (Giresun province case)
  1. Tez No: 855781
  2. Yazar: ÖNDER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Giresun ili merkez ilçesinde görev yapan öğretmenlerin görüşlerine dayanarak, bu öğretmenlerin görev yaptıkları okulların müdürlerinin davranışlarındaki etik liderlik özellikleri ile öğretmenlerin algıladıkları örgütsel adalet arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın örneklemini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Giresun ili merkez ilçede görev yapan 1181 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırma gerçekleştirilirken araştırma yöntemlerinden, nicel araştırma ve araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğretmenlerin demografik özelliklerinin belirlenmesi için hazırlanan kişisel bilgi formu ile“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“Etik Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken; t Testi, ANOVA testi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarının, öğretmenlerin örgütsel adalet algılarını pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği görülmektedir. Bu sonuca göre okul müdürlerinin etik lider olma düzeylerinin artması durumunda, öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, based on the opinions of teachers working in the central district of Giresun province, it was aimed to examine the relationships between the ethical leadership characteristics in the behavior of the principals of the schools where these teachers work and the organizational justice perceived by the teachers. The sample of this study consists of 1181 teachers working in the central district of Giresun province in the 2022-2023 academic year. While conducting this research, quantitative research and relational screening model, one of the research methods, were used. As a data collection tool in the research; The personal information form prepared to determine the demographic characteristics of teachers and the“Organizational Justice Scale”and“Ethical Leadership Scale”were used. Data were analyzed using SPSS 21.0 program. While analyzing the data; t Test, ANOVA test, correlation and regression analyzes were performed. According to the results obtained in the research; It is seen that the ethical leadership behaviors of school principals positively and significantly affect teachers' perceptions of organizational justice. According to this result, it can be said that if school principals' level of ethical leadership increases, teachers' perceptions of organizational justice will increase.