Rinoplastide osteotomilerin sistemik inflamasyona ve erken postoperatif dönem yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of osteotomies in rhinoplasty on systemic inflammation and early postoperative quality of life
- Tez No: 922095
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma, rinoplastide klasik osteotomi, piezocerrahi ile olan osteotomi ve osteotomi yapılmayan vakalarda erken postoperatif dönemdeki sistemik inflamasyon, periorbital ödem, ekimoz ve hayat kalitesini değerlendirme ve karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak gerçekleştirilen bu çalışmaya 175 hasta dahil edilmiştir. Hastalar osteotominin uygulama şekline göre, Grup 1 (n=80) klasik osteotomi yapılanlar, Grup 2 (n=63) Piezocerrahi ile osteotomi yapılanlar, Grup 3 (n=32) Osteotomi yapılmayanlar olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Hastaların preoperatif ve postoperatif 1.gündeki kanlarından nötrofil-lenfosit oranı (NLR), lenfosit-monosit oranı (LMR), platelet-lenfosit oranı (PLR), sistemik immün inflamasyon indeksi (SII) ve sistemik inflamatuvar marker (SIM) değerleri inflamatuvar aktiviteyi değerlendirmek için hesaplanmıştır. Hemoglobin (Hb), CRP, ESR, albümin değerleri de kaydedilmiştir. Postoperatif 1. günde ödem, ekimoz skorlaması ve QoR-15 iyileşme kalitesi anketi uygulanmıştır. Gruplar kan parametreleri, ödem, ekimoz ve QoR-15 skorlarına göre karşılaştırılmıştır. Bulgular: Kan parametrelerine bakıldığında NLR'deki artış ve Hb'deki azalma miktarı Grup 1 ve 2'de Grup 3'e göre anlamlı derecede daha fazlaydı. SII değerindeki artış Grup 2'de Grup 3'e göre anlamlı derecede fazlaydı. Grup 1 ve 2 arasında bu parametrelerde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Ödem ve ekimoz Grup 3'te anlamlı derecede daha azdı. Grup 2'de ise Grup 1'e göre ekimoz daha azken, ödem açısından anlamlı farklılık saptanmadı. QoR-15 skorlarına göre beş alanda (fiziksel konfor, ağrı, fiziksel bağımsızlık, psikolojik destek ve duygudurum) yapılan değerlendirmeye göre Grup 3'te Grup 1 ve 2 ye göre anlamlı derecede daha yüksek skorlar elde edildi. Grup 1 ve 2 arasında hayat kalitesi skorları arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Rinoplastide osteotominin klasik ya da piezocerrahi aletiyle yapılması arasında ekimoz açısından anlamlı bir farklılık olmasına rağmen bu durum inflamasyon artışı ve hayat kalitesi açısından anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Osteotomisiz grup ise inflamasyon, ödem, ekimoz ve QoR-15 skorlarının tamamında osteotomili gruplara göre üstündür. Bizim sonuçlarımıza göre osteotomide inflamasyon artışının daha fazla olmasında uygulanan osteotomi tekniğinden ziyade, osteotominin kendisi bir sebeptir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate and compare systemic inflammation, periorbital edema, ecchymosis, and quality of life in the early postoperative period among patients undergoing rhinoplasty with conventional osteotomy, piezosurgery osteotomy, or without osteotomy. Materials and Methods: A total of 175 patients were prospectively included in this study. Based on the osteotomy method, patients were divided into three groups: Group 1 (n = 80), conventional osteotomy; Group 2 (n = 63), piezosurgery osteotomy; and Group 3 (n = 32), no osteotomy. Preoperative and postoperative day 1 blood samples were analyzed for neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), lymphocyte-to-monocyte ratio (LMR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), systemic immune inflammation index (SII), and systemic inflammatory marker (SIM) to assess inflammatory activity. Hemoglobin (Hb), CRP, ESR, and albumin levels were also recorded. On postoperative day 1, edema and ecchymosis were scored, and the quality of recovery (QoR-15) questionnaire was administered. Groups were compared based on blood parameters, edema, ecchymosis, and QoR-15 scores. Findings: Regarding blood parameters, the increase in NLR and decrease in Hb levels were significant in Groups 1 and 2 compared to Group 3. The increase in SII values was significantly higher in Group 2 compared to Group 3. No significant differences were found between Groups 1 and 2 for these parameters. Edema and ecchymosis were significantly lower in Group 3. Ecchymosis was significantly lower in Group 2 compared to Group 1, while no significant difference in edema was observed between these two groups. QoR-15 scores, evaluated across five domains (physical comfort, pain, physical independence, psychological support, and emotional state), were significantly higher in Group 3 compared to Groups 1 and 2. No significant differences were observed in quality-of-life scores between Groups 1 and 2. Conclusion: While there was a significant difference in ecchymosis between conventional osteotomy and piezosurgery, this difference did not translate into significant changes in inflammation or quality of life. The no-osteotomy group demonstrated superior outcomes in inflammation, edema, ecchymosis, and QoR-15 scores compared to the osteotomy groups. Based on our findings, the increase in inflammation is primarily attributable to the osteotomy itself rather than the technique used.