Analog bir bilginin mikroişlemci ile kontrolü
- Tez No: 9221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
OZET Analog bir bilgi sonsun ani değerler toplamıdır Analog bir bilginin değerlerinin toplanması ve bu değerlerin saklanması oldukça, güç bir işlemdir Analog bilgi değerlerinin saklanması için önce bu değerin sayısala dönüştürülmesi gerekmektedir Yapılan bu çalışma analog bilginin sayasala çevrimi ve depolanması işlemlerini gerçekleştiren bir çalışmadır Gerçekleştirilen devre mikro işlemci ünitesi, analog çevrim ve depolama ünitesinden oluşmaktadır isteğinde S10 hattı ile de bilgisayarla iletişim sağlanabilir- Bu devre analog/sayısal dönüştürücüsü ve depolayıcısı olarak kullanılabilir ve analog bilgiden 1000 değer okuyabilir Bu çalışmada,, Z8O mikroişlemcisi ve çevresel birimler ile Analog/ Sayısal Dönüştürücüler ayrıntılı biçimde incelenmektedir
Özet (Çeviri)
~J.İ.İ.-- SÜMHART ân anaiogu® information is the sus» of instant values» fh® addition sad storage of analogue information is very difficult- in order5 to stor® th© analogue information^, first it oust to© converted in to digital values ~ îhis work involves th® conversion of analogue information to digital values and the storage of this information*. îhis aotu®l circuit consist of microprocessor unit,-, an&logu® converters^ sad th© storage unit*. Whenever needed,, it's possible to contact via line SIO (Serial Input Output} with a computer*, fhis circuit can b© used as âaalogue/Digitai Converter and storage and it can read 1000 values fros th© analogue information* In this research Z-80 Microprocessor environmental withs Analogue/Digital Converters ar© ©xaained in detail*