Computer interfaced image scanner
  1. Tez No: 7994
  2. Yazar: EMRE KÜTÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında elektronik, mekanik ve optik elemanlardan meydana gelen ve standart A4 ebadında dokümanların sayısal 1 aştın İmasında kullanılabilen düz yataklı (flat bed) bir tarayıcı yapılması amaçlanmıştır. Tarayıcı, enine ve boyuna her inçte 270 nokta tarayabilme, ve her nokta için iki, dört, onaltı veya altmışdört gri seviyesi kodlayabilme özelliklerine sahiptir. Sistemin elektronik donanımı kontrol kartı, görüntü algılama ve sayısallaştırma kartı, ve güç kaynağı ve adım motoru sürücü kartı olmak üzere üç baskılı devreye ayrılmıştır. Işığı elektriksel sinyallere dönüştüren sistem, üzerine düşürülen ince bir çizgi halindeki ışığı 2592 görüntü elemanlı bir sinyale dönüştüren CCD entegre devresi ile oluşturulmuştur. Bu entegre devrenin analog çıkışı hızlı bir analog/dijital dönüştürücü tarafından sayısallaştırılmakta, elde edilen sayısal bilgi ise bir hafıza entegresinde saklanmaktadır. Mekanik bir aksam görüntü algılayıcı kartı dokümanın bir ucundan öbür ucuna kadar taşıyarak CCD entegresinin düzenli aralıklarla görüntü örneklemesi yapmasına imkân sağlar. Bu şekilde, bir doküman için 6,415,200 örneğe varan miktarda bilginin bir araya gelmesiyle bir resim oluşturulur. Sayısallaştırılmış bilginin saklanması, kodlanması ve dışarı yollanması, görüntü algılayıcı kartın hareketini sağlayan adım motorunun kumandası, ve satır tarama işleminin başlatılması işleri kontrol kartında ve bir mikroişlemcinin denetiminde gerçekleştirilir. Bu mikroişlemci, bağlı olduğu haricî bilgisayardan gelen komutlara bağımlı olarak çalışır. Haricî bilgisayardan tarama parametrelerini ve taramaya başlama komutunu alır ve ona resim bilgisini gönderir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This thesis work has aimed at the building of a standard A4-sized document-digitizing flat-bed scanner incorporating electronic, mechanical and optical components. The scanner features a scan density of 270 dots per inch in both horizontal and vertical directions, each sample being digitized into two, four, sixteen or sixty-four gray levels. The electronics of the system is realized in three printed circuit boards, the controller card, the image sensor and digitizer card, and the power supply and stepper motor driver card. The light-transducing system is built with a- Charge Coupled Device (CCD) integrated circuit that converts the light intensity of 2592 pixels of a thin line that is projected on its photo-sensitive region. The analog output of the integrated circuit is converted into digital form with a flash analog/digital converter, and stored in memory. A mechanical assembly carries the image sensor card from one end of the document to the other, while the CCD takes snap-shot images of the document at regular intervals. In this way, a complete picture of as much as 6,415,200 samples is formed. The handling of digitized data, its coding and transmission, control of the stepper motor that moves the image sensing card, and initiation of line scans are all accomplished on the controller card, and are supervised by a microprocessor unit. This microprocessor is slaved to an external computer, which sets the scanning parameters, instructs the microprocessor to start scanning, and receives the output data.