70'li yıllarda Türk orta öğretim edebiyat derslerinde alman edebiyatının yeri ve işlevi
The place and function of german literature in Turkish secondaryeducation literature courses in the 70s
- Tez No: 922103
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, 1970‟li yıllarda lise Edebiyat ders kitaplarında Alman edebiyatı metinlerinin yeri ve değerler açısından içeriğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Literatürü incelediğimizde ders kitaplarının değer eğitimi ve içerdiği değer türleri açısından incelendiği görülmektedir. Fakat bu kitaplar genellikle son 10 yılda ve ilköğretim seviyesindeki kitaplarda incelenmiştir. Ortaöğretim düzeyinde değer eğitiminin önemi ve gerekliliği yadsınamaz bir gerçektir. Çalışmamızda taradığımız tüm Alman edebiyatı klasik eserleri günümüzde de, 70‟li yıllarda da kitaplarda yer almaktadır. O döneme yönelik çalışmanın yapılmamış olması, bu anlamda bir boşluk olduğunu göstermiş ve bizi araştırmaya sevk etmiştir. Araştırma verileri“Batı Edebiyatından Seçme Metinler”(1975),“Türk Dili ve Edebiyatı”Lise 1,2,3 (Özdemir SARICA, Mahir ÜNLÜ, Ömer ÖZCAN),“Örnekleriyle Türk ve Batı Edebiyatı”Lise 1,2,3 (Suut Kemal YETKĠN, Sıdıka ARIKAN),“Türk Dili ve Edebiyatı”Lise 1,2,3 ( Mustafa Nihat ÖZÖN, Kemal DEMĠRAY),“Edebiyat”Lise 1,2,3 (Mehmet KAPLAN),“Metinlerle Türk ve Batı Edebiyatı”Lise 1,2,3 (Nihad Sami BANARLI) kitaplarından tarama modeli ile elde edilmiştir. Çalışmamızda“Schwartz Değerler Sınıflaması”ölçeği kullanılmıştır. Schwartz değerler sınıflaması 10 değer türü ve 56 alt değerden oluşmaktadır. Elde edilen bulgulara göre Alman edebiyatı metinlerinde en fazla“Evrensellik”değer türünün“Doğa ile bütünleşmek”alt değeri tespit edilmiştir. Bunu“Olgun sevgi”ve“Sosyal düzen”değerleri takip etmektedir. En az ise“Zenginlik”ve“Kendini kontrol etmek”değerleri tespit edilmiştir. Lise öğrencilerinin, okudukları metinlerin duygu ve düşünce dünyalarını etkilediği düşünülürse eserlerin içerdiği değerler anlam kazanmaktadır. Kitaplarda Alman edebi metinlerinin yoğunluğu, Fransız ve Yunan edebi metinlerinden sonra üçüncü sırada gelmektedir. 70‟li yıllarda yabancı ülkeler ile ilişkilerimiz düşünülünce öncelikle Fransa sonra Almanya akla gelmektedir. Dönemin politik ve ekonomik şartlarının sonucu olarak eğitim sistemi içerisindeki yabancı eserlerin sayısı da değişkenlik göstermektedir. Dilimize çeviri yoluyla kazandırılan yabancı eserler de bu ilişkilerin bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the presence and content of German literature texts in high school literature textbooks from the 1970s in terms of values. A rewiew of the literature reveals that textbooks have been analyzed in terms of values education and the types of values they include. However, such studies have generally focused on textbooks from the last decade and at the primary education level. The importance and necessity of values education at the secondary education level are undeniable. In our study, we found that all the German literary classics we reviewed are included in textbooks both today and in the 1970s. The lack of prior reserch on this period indicates a gap in the field, which has motivated us to conduct this study. Research data:“Selected Texts from Western Literature”(1975),“Turkish Language and Literature”High School 1,2,3 (Özdemir SARICA, Mahir ÜNLÜ, Ömer ÖZCAN),“Turkish and Western Literature with Examples”High School 1,2,3 (Suut Kemal YETKĠN, Sıdıka ARIKAN),“Turkish Language and Literature”High School 1,2,3 (Mustafa Nihat ÖZÖN, Kemal DEMĠRAY),“Literature”High School 1,2,3 (Mehmet KAPLAN),“Turkish and Western Literature with Texts”High School 1,2,3 (Nihad Sami BANARLI) books were obtained by scanning model. In our study, the“Schwartz Value Classification”scale was used. The Schwartz Value Classification consists of 10 value types and 56 sub-values. According to the findings, the most prominent value type idendified in German literary texts was“Universalism”, specifically the sub-value“Unity with Nature”. This was followed by the values of“Mature Love”and“Social Order”. The least identified values were“Wealth”and“Self-control”. Considering that the texts students read influence their emotional and intellectual world, the values embeddedin these works gain significance. In the textbooks, German literary texts rank third in prominence after French and then Greek literary texts When considering Türkiye‟s relations with foreign countries in the 1970s, France and Germany come mind. As a result of the political and economic conditions of the time, the number of foreign Works included in the education system varied. Foreign works introduced into Turkish through translation also reflect the nature of these international relations. Foreign works introduced into Turkish through translations are also a result of these relations.