Avrupa Birliği Dijital Hizmetler Tüzüğü perspektifinden aracı hizmet sağlayıcıların hukuki sorumluluğu ve özen yükümlülükleri
Legal liability and due diligence obligations of providers of intermediary services in the perspective of the European Union Digital Services Act
- Tez No: 922110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ZORLUOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Dijital mecrada sunulan hizmetlerin muhtelif hukuki riskler ihtiva ediyor olması, kapsamlı bir regülasyonu zaruret haline getirmiştir. Bu bağlamda, uzun süredir tartışılmakta olan meselelerden birisi; hizmet alıcılarına ait hukuka aykırı içeriklerin, aracı hizmet sağlayıcılar bakımından bir sorumluluğa yol açıp açmayacağıdır. Avrupa Birliği, bu konuyu ilk kez, aracı hizmet sağlayıcıların sorumluluğunu sınırlandıran E-Ticaret Direktifi ile ele almıştır. Yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından, Direktif'in dijital dönüşüme ayak uyduramaması, uygulamada zorluklar ve yasal parçalanmanın ortaya çıkması sebebiyle Direktif'in ilgili hükümlerini revize eden Dijital Hizmetler Tüzüğü ihdas edilmiştir. Tüzüğün hem Üye Devletler hem de Brüksel etkisi ile diğer devletler için bir mihenk taşı olması beklenmektedir. Bu sebeple, Dijital Hizmetler Tüzüğü'nün güçlü ve zayıf yönlerini, etkisini ve Tüzüğe ilişkin görüşleri ortaya koyan bu çalışma ile dijital hukukun geleceğine dair önemli bir projeksiyon sunulması hedeflenmiştir. Çalışmada, Dijital Hizmetler Tüzüğü; sistematiği, niteliği ve amaçları üzerinden detaylı bir şekilde incelenmekte, sorumluluk rejimi hükümleri ve ilk defa öngörülen asimetrik özen (due diligence) yükümlülükleri ele alınmaktadır. Ayrıca, koşullu sorumluluk muafiyeti tercihi, sorumluluk rejiminin Türk hukuku bakımından değerlendirilmesi, özen yükümlülüklerinin uygulanabilirliği ve aşırı regülasyon sebebiyle düzenlemelerin dijital ekosistemde doğurabileceği potansiyel riskler gibi kritik hususlar analiz edilmektedir. Netice itibariyle, Dijital Hizmetler Tüzüğü'nün, aracı hizmet sağlayıcılara ilişkin sorumluluk rejiminde köklü bir değişiklik meydana getirmediği görülmüştür. Öte yandan, Tüzük ile hukuki temel kazandırılan mekanizmalar ve tesis edilen özen yükümlülüklerinin daha dengeli ve güvenli bir internet ortamının inşasına katkı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that the services offered in the digital environment entail various legal risks has necessitated comprehensive regulation. In this context, one of the long-debated issues is whether unlawful content belonging to the recipient of the service should lead to liability for intermediary service providers. The European Union first regulated this issue with the E-Commerce Directive, which limits the liability of intermediary service providers. More than twenty years later, the Digital Services Act was adopted to revise the relevant provisions of the Directive due to the Directive's failure to keep pace with the digital transformation, implementation difficulties, and legal fragmentation. The Digital Services Act is expected to be a benchmark for both Member States and third countries through the Brussels effect. Therefore, this study, which analyzes the strengths, weaknesses, impact, and opinions on the Digital Services Act, aims to provide important insights into the future of digital law. In this study, the Digital Services Act is analyzed in detail through its systematic, directly applicable structure and objectives. The provisions on the liability regime and the newly introduced asymmetric due diligence obligations are discussed. In addition, critical issues such as the choice of conditional liability exemption, the evaluation of the liability regime in terms of Turkish law, the applicability of due diligence obligations, and the potential risks of overregulation for the digital ecosystem are examined. As a result, the Digital Services Act has not fundamentally altered the liability regime for intermediary service providers. However, the legal basis provided for certain mechanisms and the due diligence obligations established under the Digital Services Act contribute to the construction of a more balanced and secure internet environment.