Okul yöneticilerinin liderlik stillerinin öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeylerini yordama gücü
The predictive power of school administrators' leadership styles on teachers' psychological well-being
  1. Tez No: 922114
  2. Yazar: ELİF NUR YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BABAOĞLAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma kapsamında okul yöneticilerinin liderlik stillerinin öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeylerini yordama gücü incelenmiştir. Ayrıca öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin liderlik düzeyleri ve öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeyleri belirlenerek, sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşma düzeyleri incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla“Okul Yöneticilerinin Liderlik Stilleri Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Yozgat İli Merkez İlçede bulunan özel ve devlet kurumları Anaokulu, İlkokul ve Ortaokulda görev yapan 448 öğretmenden veri toplanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin psikolojik iyi oluş düzeyleri yüksek bulunmuştur. Öğretmen görüşlerine göre okul yöneticilerinin tam serbestlik tanıyan liderlik stili yüksek düzeyde, demokratik ve otokratik liderlik stili orta düzeydedir. Okul yöneticilerinin tam serbestlik tanıyan liderlik stilleri ve psikolojik iyi oluşu cinsiyete göre anlamlı fark göstermektedir. Otokratik ve tam serbestlik tanıyan liderlik stilleri cinsiyete göre fark göstermemektedir. Liderlik stilleri ve psikolojik iyi oluş eğitim düzeyi, yaş, okul türü ve mesleki kıdeme göre anlamlı fark göstermemektedir. Öğretmenlerin psikolojik iyi oluşları demokratik liderlik stili ve tam serbestlik tanıyan liderlik stiliyle pozitif; otokratik liderlik stiliyle negatif ilişkilidir. Yapılan regresyon analizi sonucunda psikolojik iyi oluş düzeylerindeki değişimin %18.5'inin demokratik liderlik stilinden, %14,1'inin otokratik liderlik stilinden, %07,3'ünün tam serbestlik tanıyan liderlik stilinden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the predictive power of school administrators' leadership styles on teachers' psychological well-being. School administrators' leadership levels and teachers' psychological well-being levels are also determined according to teachers' opinions, and their differentiation levels are analyzed according to sociodemographic variables. The study was conducted using a quantitative research design. Data were collected using the“Leadership Styles of School Administrators Scale”and the“Psychological Well-Being Scale”from 448 teachers working in public and private preschools, primary schools, and secondary schools in the central district of Yozgat Province. The findings indicate that teachers report high levels of psychological well-being. According to the teachers, administrators have a high level of laissez-faire leadership, while democratic and autocratic leadership styles are perceived as moderate. Laissez-faire leadership and psychological well-being levels significantly differ by gender, whereas autocratic leadership does not. Leadership styles and psychological well-being do not significantly vary based on education level, age, school type, or years of professional experience. Furthermore, psychological well-being is positively associated with democratic and laissez-faire leadership styles but it is negatively associated with autocratic leadership style. As a result of the regression analysis, it was determined that 18.5% of the change in psychological well-being levels was caused by the democratic leadership style, 14.1% by the autocratic leadership style, and 07.3% by the Laissez-faire leadership.