Utilizing sensory stimuli in exhibition design: Interiors of Expo pavilions
Sergileme tasarımında duyusal uyaranların kullanılması: Expo pavyonlarının iç mekânları
  1. Tez No: 922113
  2. Yazar: MELİS YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR BALLİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Expo etkinlikleri, ülkelerin benzersiz sanatsal ve kültürel değerlerini sergilediği uluslararası organizasyonlar olarak, mekânsal deneyimi artırmak için yenilikçi sergileme tasarımı teknolojilerini kullanmaktadır. Bu etkinlikler, yenilikçi iç mimari, interaktif sergileme tasarımı teknolojileri, kültürel programlar ve tematik pavyonlarda düzenlenen etkinlikler aracılığıyla ziyaretçilere keyifli ve ilgi çekici bir deneyim sunmaktadır. Bir sergileme tasarımında, anlatı, iç mekân ve ziyaretçi arasındaki etkileşimi doğru bir şekilde kurmak için tüm iç mekân tasarım unsurlarının uyumlu bir şekilde ilişkilendirilmesi önemlidir. Bu ögelerin uyumlu bir şekilde ilişkilendirilmesi, sergileme tasarım yöntemlerinin bir parçasıdır. Ziyaretçi etkileşimini artırarak kaliteli bir deneyim sağlamak amacıyla duyusal uyarıcıları kullanmak yararlı bir yöntemdir. Bu tez, Expo 2020 Dubai pavyonlarının iç mekân tasarımında kullanılan çeşitli duyusal uyaranların ziyaretçilerin mekansal algıları, duygusal tepkileri ve genel deneyimleri üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Dünya Expolarının tarihsel arka planını ve sergileme tasarımında duyusal deneyimlerin rolünü inceleyerek, bu rolün ortaya konmasını ve gelecekteki sergileme tasarımlarında kullanılabilecek yenilikçi ve etkili yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu bağlamda, görsel, işitsel, kokusal ve dokunsal uyarıcıların ziyaretçilerin mekansal algıları ve duygusal tepkileri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırma, duyusal uyarıcıların ziyaretçi deneyimleri üzerindeki etkileri, bu uyarıcıların iç mekân tasarımına entegrasyon yöntemleri ve Expo pavyonlarının iç mekân tasarımında duyusal uyarıcılarla oluşturulan sergileme tasarımlarının özellikleri olmak üzere üç ana konuya odaklanmıştır. Vaka çalışması olarak Expo 2020 Dubai'den seçilen altı pavyonun iç mekanları analiz edilmiştir. Analizler, tema, konsept, anlatı, iç mekân, iç mekân tasarım ögeleri, stimuli, duyular, algı, duyusal deneyim ve ziyaretçi gibi anahtar kavramlar üzerinden yapılandırılan teorik bir model aracılığıyla yapılmıştır. Çalışmanın bulguları, Expo pavyonlarının iç mekân tasarımında duyusal uyarıcıların kullanılmasının ziyaretçi deneyimlerini şekillendirmede önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Yapılan analizlerle görsel, işitsel, kokusal ve dokunsal unsurların optimize edilerek, daha ilgi çekici ve unutulmaz sergi deneyimleri yaratıldığı görülmüştür. Büyük ölçekli etkinlikler olan Dünya Expolarında, bu duyusal unsurların sergileme tasarım yöntemlerine entegre edilmesinin ziyaretçi deneyimine önemli ölçüde katkılar sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Expo events, as international organizations showcasing the unique artistic and cultural values of countries, use innovative exhibition design technologies to enhance the spatial experience. These events offer visitors an enjoyable and engaging experience through innovative interior architecture, interactive exhibition design technologies, cultural programs, and events held in thematic pavilions. In an exhibition design, it is important to correctly establish the interaction between the narrative, interior, and the visitor by harmoniously relating all interior design elements. Harmoniously relating these elements is part of exhibition design methods. Utilizing sensory stimuli to enhance visitor interaction and provide a quality experience is a useful method. This thesis aims to analyze the effects of various sensory stimuli used in the interior design of Expo 2020 Dubai pavilions on visitors' spatial perceptions, emotional responses, and overall experiences. The research aims to contribute to the development of innovative and effective methods that can be used in future exhibition designs by examining the historical background of World Expos and the role of sensory experiences in exhibition design. In this context, the effects of sensory stimuli such as visual, auditory, olfactory and tactile on visitors' spatial perceptions and emotional responses were analyzed. The research focused on three main topics: the effects of sensory stimuli on visitor experiences, methods of integrating these stimuli into interior design, and the characteristics of exhibition designs created with sensory stimuli in the interiors of Expo pavilions. As a case study, the interior design of six pavilions selected from Expo 2020 Dubai were analyzed. The analyses were conducted through a theoretical model structured around key concepts of exhibition design such as theme, concept, narrative, interior, interior design elements, stimuli, senses, perception, sensory experience, and visitor. The findings of the study reveal that utillizng sensory stimuli play an important role in shaping visitor experiences in the interiors of Expo pavilions. The analyses showed that by optimizing visual, auditory, olfactory and tactile elements, more engaging and memorable exhibition experiences were created. It was concluded that integrating these sensory elements into exhibition design methods significantly contributes to the visitor experience in large-scale events like World Expos.