Sıçanlarda deneysel kolit modelinde mespılus germanıca L. (muşmula) meyvesinin olası tedavi edici etkisinin araştırılması
Investigation of the Potential Therapeutic Effects of Mespilus germanica L. (Medlar) Fruit in an Experimental Colitis Model in Rats
  1. Tez No: 922126
  2. Yazar: DENİZ MUKADDES TÜRET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİVAZE KALAYCI, DOÇ. DR. DİLEK ÖZBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Histoloji ve Embriyoloji, Patoloji, Public Health, Histology and Embryology, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deney Hayvanları Biyoloji ve Biyomedikal Uygulama Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülseratif kolit (ÜK), gastrointestinal sistemin oksidatif stres ve iltihaplanmaya atfedilen genetik ve çevresel faktörleri içeren hastalığıdır. ÜK tedavisinde günümüzde kullanılan ilaçların yan etkileri ile bu ilaçlara yanıt vermeyen hasta popülasyonunun yoğunluğu düşünüldüğünde, doğal kökenli yeni diyet bileşikleri ile hastalığı remisyonda tutmak önemli terapötik stratejilerden biri gibi görünmektedir ve bitki temelli ajanları araştırmak zorunludur. Bu çalışmada, Türkiye'de geleneksel tıpta kullanılan Mespilus germanica L. meyvesinin erkek Wistar albino sıçanlarda asetik asit (AA) kaynaklı kolit modelinde antioksidan, antiinflamatuar ve antiapoptotik etkileri araştırılmıştır. ÜK modeli yapılmış hayvanlara grubuna göre; 100, 300 ve 1000 mg/kg/gün Mespilus germanica L. meyve ekstresi oral olarak uygulandı. Diğer kolit grubuna ise aynı şekilde tıbbi tedavide kullanılan 100 mg/kg/gün Sülfasalazin verildi. 3 gün uygulanan tedavilerin sonrasında kolonik doku örneklerinde çalışıldı. Tüm gruplardaki miyeloperoksidaz ve lipid peroksidasyonu düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Antioksidan manganez süperoksit dismutaz değerleri AA grubunda kontrol (SF) grubuna göre artarken tedavi gruplarında AA grubuna göre azaldı. Glutatyon değerleri ise AA grubunda SF grubuna göre azalırken, 300 ve 1000 mg'lık Mespilus germanica L. tedavi gruplarında Sülfasalazin grubu ile aynı değerlerdeydi. Bu bulgular, ekstrenin in vitro düşük antioksidan değerleriyle uyumluydu. Na/KATPaz, Toll benzeri reseptör-9, Matriks metalloproteinaz-3 ve Kaspaz-3, Kaspaz-9 düzeyleri AA grubunda SF grubuna göre artarken, farklı dozlardaki tedavi gruplarında azaldı. Proinflamatuar sitokinler TNF-α, IL-1β, IL-17 düzeyleri AA grubunda SF grubuna göre artarken, Mespilus germanica L. tedavi gruplarında bu sitokinlerin düzeylerinde AA grubuna göre önemli düşüşler gözlendi. Ayrıca AA grubundaki makroskobik ve mikroskobik ülser skorlarında tüm tedaviler önemli bir azalmaya neden olmuştur. Sonuçlar, Mespilus germanica L. tedavisinin, inflamasyonu ve apoptozu inhibe ederek ve kolon dokularının histolojik yapısını iyileştirerek hastalık aktivitesini azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is a disease involving genetic and environmental factors attributed to oxidative stress and inflammation in gastrointestinal system. Considering side effects of current medications used in UC treatment and substantial patient population unresponsive to these drugs, maintaining disease remission with novel, natural dietary compounds appears to be a critical therapeutic strategy, for all that the investigation of plant-based agents is an obligation. This study explored the antioxidant, anti-inflammatory, and anti-apoptotic effects of Mespilus germanica L. fruit extract (MG), used in Turkish traditional medicine, in an acetic acid (AA)-induced colitis model in male Wistar albino rats. UC model animals were administered oral doses of MG at 100, 300, and 1000 mg/kg/day, depending on their group. Another colitis group received 100 mg/kg/day of sulfasalazine, a commonly used medical treatment, under similar conditions. Following three-day treatments, colonic tissue samples were analyzed. No significant differences were found in myeloperoxidase and lipid peroxidation levels among the groups. Antioxidant manganese superoxide dismutase levels increased in AA group compared to control (SF) group but decreased in treatment groups compared to the AA group. Glutathione levels, which decreased in AA group compared to SF group, were comparable to sulfasalazine group in 300 and 1000 mg MG treatment groups. These findings were consistent with the extract's low in vitro antioxidant activity. Levels of Na/K-ATPase, Toll-like receptor-9, matrix metalloproteinase-3, and caspase-3 and -9, which were elevated in AA group compared to SF group, decreased in different treatment groups. Proinflammatory cytokines TNF-α, IL-1β, and IL-17, which were higher in AA group than SF group, showed significant reductions in the MG treatment groups compared to AA group. Additionally, all treatments significantly reduced macroscopic and microscopic ulceration scores in AA group. These results suggest that MG treatment has the potential to reduce disease activity by inhibiting inflammation and apoptosis and improving the histological structure of colonic tissues.