Laparoskopik kolesistektomi yapılan hastalarda iki farklı genel anestezi yönteminin optik sinir kılıf çapı, hemodinamik parametreler, postoperatif ağrı ve postoperatif komplikasyonlar üzerine etkileri
The effects of two different general anesthesia methods on optic nerve sheath diameter, hemodynamic parameters, postoperative pain and postoperative complications in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 922127
  2. Yazar: GÜLTEN SELEN MAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada, laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren hastalarda anestezi idamesinde kullanılan desfluran ve propofol ile TİVA uygulamalarının kafaiçi basınç üzerine etkilerini optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ölçümüyle değerlendirmeyi, hemodinami, derlenme ve iyileşme kalitesine etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Laparoskopik kolesistektomi geçiren 60 hasta rutin monitorizasyon, anestezi indüksiyonu ve entübasyonu takiben anestezi idamesinde kullanılan yönteme göre iki gruba ayrıldı. Grup D: Desfluran ile inhaler anestezi Grup T: Propofol ile TİVA Her iki grupta T0: Entübasyondan 5 dakika sonra, T1: İnsüflasyon ve Trendelenburg pozisyonundan 5 dakika sonra, T2: İnsüflasyon ve Trendelenburg pozisyonundan 30 dakika sonra, T3: Eksüflasyon ve nötr pozisyona alındıktan 5 dakika sonra ve T4: Postoperatif 15.dakikada yapılan OSKÇ ölçümleri, farklı zamanlardaki SKB, DKB, OAB, SPO2, KAH, Ptepe değerleri kaydedildi. Postoperatif bulantı, kusma, komplikasyonlar, VAS skorları ve QoR-15 skorları kaydedildi. Bulgular: Her iki grupta OSKÇ değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel fark saptanmadı (p>0,05). Farklı zaman dilimlerinde istatistiksel farklılık saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the effects of desflurane, propofol and TIVA on intracranial pressure in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy by measuring optic nerve sheath diameter (ONSD) and to compare their effects on hemodynamics, recovery and quality of recovery. Materials and Methods: Sixty patients undergoing laparoscopic cholecystectomy were divided into two groups according to the method used for maintenance of anesthesia following routine monitoring, induction of anesthesia and intubation. Group D: Inhaled anesthesia with desflurane Group T: TIVA with Propofol In both groups T0: 5 minutes after intubation, T1: 5 minutes after insufflation and Trendelenburg position, T2: 30 minutes after insufflation and Trendelenburg position, T3: 5 minutes after exufflation and neutral position, and T4: 15 minutes postoperatively, ONSD measurements, SBP, DBP, MAP, SPO2, HR, Ptepe values at different times were recorded. Postoperative nausea, vomiting, complications, VAS scores and QoR-15 scores were recorded. Results: No statistical difference was found when ONSD values were compared in both groups (p>0.05). Statistical difference was found at different time points (p0.05).