Sağlıklı yaşlanma, hafif kognitif bozukluk ve alzheımer hastalığında manyetık rezonans görüntüleme volumetri bulgularının ve görsel olaya ilişkin osilasyonların boylamsal olarak incelenmesi
Longitudinal evaluation of volumetric magnetic resonance imaging findings and visual event-related oscillations in healthy aging mild cognitive impairment and alzheimer's disease
- Tez No: 922138
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Hafif kognitif bozukluk (HKB) Alzheimer hastalığının (AH) öncülü olarak görülmektedir. Bu tez çalışmasında boylamsal izlemde iki yıl ara ile EEG-Olaya ilişkin osilasyonlar (OİO), nöropsikolojik değerlendirme ve volumetrik manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile takip edilen HKB tanısı almış bireylerle sağlıklı kontrollerin, AH'ye dönüşen (progresif HKB) ve dönüşmeyen (stabil HKB) bireylerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında, 34 sağlıklı gönüllü ve 33 HKB tanısı alan birey iki yıl süreyle takip edilmiştir. İki yıl sonunda, 33 HKB'li bireyden 14'ü AH tanısı almış ve progresif HKB grubuna dahil edilmiştir. Geriye kalan 19 katılımcı ise stabil HKB grubunda yer almıştır. Olaya ilişkin osilasyonların ortaya çıkarılması için seyrek uyaran paradigması kullanarak EEG çekimleri yapılan katılımcıların detaylı nöropsikolojik değerlendirmeleri yapılmış ve volumetrik MRG kayıtları alınmıştır. OİO'lar seçici filtre ve zaman-frekans analizi yöntemi ile frontal (F3,Fz,F4), santral (C3,Cz,C4), parietal (P3,Pz,P4), temporal (T7,T8), temporoparietal (TP7,TP8,P7,P8) ve oksipital (O1,Oz,O2) bölgede incelenmiştir. Volumetrik MRG'lerden elde edilen hacim ölçümleri değerlendirilmiş, gruplar arası nöropsikolojik test skorları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines mild cognitive impairment (MCI) as a precursor stage to Alzheimer's disease (AD) by longitudinally following individuals with MCI and cognitively healthy controls. Within the MCI group, participants who eventually developed AD (progressive MCI) were compared with those who did not (stable MCI) over a two-year period. EEG-based event-related oscillations (ERO), neuropsychological assessments, and volumetric magnetic resonance imaging (MRI) were conducted at baseline and at two-year follow-up intervals. The study included 34 cognitively unimpaired volunteers and 33 individuals with MCI. At the end of two years, 14 MCI participants had progressed to AD and were classified as the progressive MCI group, while the remaining 19 participants were categorized as stable MCI. EEG recordings were obtained using the oddball paradigm to elicit EROs, which were analyzed using time-frequency methods in multiple brain regions, including the frontal (F3, Fz, F4), central (C3, Cz, C4), parietal (P3, Pz, P4), temporal (T7, T8), temporoparietal (TP7, TP8, P7, P8), and occipital (O1, Oz, O2) regions. Volumetric MRI scans were evaluated alongside neuropsychological test scores for intergroup comparisons.