Evli çiftlerin ilişki doyumu ile transaksiyonel analiz ego durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between relationship satisfaction and transaxial analysis ego state of married couples
- Tez No: 922141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÇELİMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Araştırmanın amacı İstanbul'da yaşayan evli çiftlerin ı̇lişki doyumu ile transaksiyonel analiz ego durumu arasındaki ı̇lişkinin ı̇ncelenmesidir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2024 yılında İstanbul'da yaşayan evli çiftlerden uygun örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 318 kişidir. Bu araştırmada anket formunda yer alan araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, İlişki Doyumu Ölçeği ve Ego Durumları Ölçeği (EDÖ)" kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, Yetişkin ve Doğal Çocuk ego durumlarının ilişki doyumu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu ego durumları, ilişkilerde daha yüksek memnuniyet sağlayabilirken, Eleştirel Ebeveyn ve Koruyucu Ebeveyn ego durumları ilişkisinin daha sınırlı ve zayıf bulunmuştur. Uygulayıcı Çocuk ego durumu ile ilişki doyumu ile anlamlı bir ilişkisi bulunmamıştır. Araştırma, farklı ego durumlarının ilişki doyumu ilişkisini anlamada fikir vermekte ve ilişkisel memnuniyeti artırmak için bireylerin ego durumlarını geliştirmelerine yönelik stratejilerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between relationship satisfaction and transactional analysis ego state of married couples living in Istanbul. This research was conducted using the relational survey model. The study group of the research is 318 people determined by convenience sampling method from married couples living in Istanbul in 2024. In this study, personal information form prepared by the researcher, Relationship Satisfaction Scale and Ego States Scale (ESS)" were used. The results of the study show that Adult and Natural Child ego states have a significant effect on relationship satisfaction. While these ego states can provide higher satisfaction in relationships, Critical Parent and Protective Parent ego states were found to be more limited and weak. No significant relationship was found between the ego state of the Child-Practitioner and relationship satisfaction. The study provides insight into the relationship between different ego states and relationship satisfaction and emphasizes the importance of strategies for individuals to improve their ego states to increase relational satisfaction.