Metaheuristic optimum seismic design of steel moment frames considering connection topology and soil-structure interaction
Yapı-zemin etkileşimi ve birleşim yeri topolojisi dikkate alınarak çelik moment çerçevelerinin meta-sezgisel yöntemlerle optimum sismik tasarımı
- Tez No: 922143
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, birleşim topoloji optimizasyonu ve zemin-yapı etkileşiminin çelik moment çerçevelerinin optimum tasarımı üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Moment aktaran çelik çerçevelere sismik yükler, eşdeğer deprem yükü yöntemiyle katlara yanal yük olarak tatbik edilmektedir. Zeminin etkilerini incelemek amacıyla, üç parametreli elastik zemin modeli kullanılmaktadır. Optimizasyon sürecinde, öğretme-öğrenmeye dayalı optimizasyon (TLBO) ve parçacık sürü optimizasyonu (PSO) gibi meta-sezgisel algoritmalar tercih edilmiştir. Optimizasyon işleminde, AISC-ASD ve AISC-LRFD yönetmeliklerinde belirtilen gerilme ve dayanım sınırlayıcıları, kullanılabilirlik sınır durumları ve geometrik sınırlayıcılar dikkate alınmaktadır. C# programlama dili kullanılarak geliştirilen bir yazılım uygulaması ile meta sezgisel algoritmalar uygulanmış ve SAP2000 yazılımı ile Açık Uygulama Programlama Arabirimi (OAPI) üzerinden entegre edilmiştir. Önerilen yöntemin etkinliği, farklı örneklerin analizi ile gösterilmiş ve elde edilen sonuçlar literatürdeki bulgularla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, birleşim topolojisi ve zemin-yapı etkileşiminin, yapısal elemanların davranışını önemli ölçüde etkileyerek çerçevenin toplam ağırlığını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of connection topology and soil-structure interaction on the optimal design of steel space frameworks is investigated. To introduce seismic load in the MRSF structures, horizontal lateral load is applied to the floors of the steel frames using the equivalent lateral load method. A comprehensive three-parameter elastic soil model is employed to examine soil's effects. The teaching-learning-based optimization (TLBO) and particle swarm optimization (PSO) are utilized in the optimization process. The optimization process includes stress and strength limitations as specified in the AISC-ASD and AISC-LRFD rules, serviceability, and geometric restrictions. A software developed using the C# programming language implements metaheuristic algorithms. The software interfaces with SAP2000 using the Open Application Programming Interface (OAPI). The method's efficacy is illustrated by analyzing various examples and substantiated by existing literature findings. The results indicate that the configuration of connections and the interaction between the framework and the soil substantially impact the response of structural elements, ultimately increasing the frame's overall weight.