Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yapılan göçler ve emek piyasasındaki göçmen işçiler üzerine etnografik bir alan çalışması
An ethnographic field study on migrations to the Turkish Republic of Northern Cyprus and migrant workers in the labor market
  1. Tez No: 922151
  2. Yazar: GİZEM BEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Göç fiziksel, coğrafi bir yer değiştirme olduğu kadar toplumsal yapıdan etkilenen ve aynı zamanda toplumsal yapıyı da etkileyen bir olaydır. Göçlerle beraber toplumlar, sosyal, kültürel, ekonomik ve politik olarak değişir ve dönüşür. Akdeniz'in en büyük ve önemli adaların biri olan Kıbrıs günümüzde Güney Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nden oluşan ikili devlet yapısına sahiptir. KKTC'nin toplumsal yapısı farklı etno- dinsel kimliğe sahip yerli ve göçmenlerden oluşur. KKTC'nin toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasal özelliklerinin oluşmasında tarihsel olarak yaşadığı göçler etkili olmuştur. Son yıllarda KKTC'ye yönelik emek göçü, eğitim ve turistik göçlerin aksine yeni bir göç boyutunu göstermektedir. KKTC economisinde turizm ve eğlence sektörleri önemli bir yer tutmakta ve bu sektörler şık, eliyüzü düzgün (prezentabl) emeğe ihtiyaç duyar. KKTC'de göçmen emek piyasası, turizm ve eğlence, özellikle casino sektörlerinin prezentabl emek talebini karşılanmaktadır. Bu tez çalışmasında, KKTC'de göçmen emek piyasası, göçmen işçilik ve emek piyasasında göçmen kümelenmesinin nasıl oluştuğu sosyolojik perspektif ile araştırmak ve anlamak amaçlanmıştır. Niteliksel araştırma olarak tasarlanan bu çalışmada, eğlence sektörü olarak casino çalışanları örnek olarak seçilmiştir. Araştırmada, Girne'deki bir casinoda çalışan göçmen işçiler ile derinlemesine görüşme, etnografik katılımlı gözlem ve oto-etnografi yöntemi kulanılarak veri toplanmıştır. Bu çalışmada, temel bulgu, KKTC'de emek piyasasında göçmen emeğinin, göçmen işçiliğin ve belli departmanlarde göçmen kümelenmesinin olduğudur. Ayrıca, bağımsız bir sektör olarak casino kendine özgü çalışma sisteminin ve kültürünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a physical and geographical displacement as well as an event that is affected by and also affects the social structure. Along with migration, societies change and transform in social, cultural, economic and political terms. Cyprus as one of the largest and important islands of the Mediterranean has a dual state structure consisting of the Southern Cyprus and the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) in present time. The social structure of the TRNC is composed of natives and immigrants with different ethno-religious identities. The migrations have been influential in the formation of social, cultural, economic and political characteristics of the TRNC. In recent years, unlike educational and touristic migrations, the labour migration to work in the TRNC indicates a new dimension of migration. The tourism and entertainment sectors has important place in economy of the TRNC and these sectors need presentable labour. The migrant labour market in the TRNC meets this presentable labour demand for tourism and entertainment, especially casino sectors. In this thesis study, how migrant labour market, migrant labour and migrant labour clustirng in the TRNC are formed is aimed to understand and explain with sociological perspective. In this qualitatively designed study, the migrant workers in casino was selected as a sample of entertainment sector. In this study, data was collected with indepth-interviews with casino workers, ethnographic participant observation and auto-ethnography in a casino at Girne province. In this study, the main finding is the importance of migrant labor in labor market, migrant workers and migrants clustering in casino in the TRNC. In addition to this, the other finding is that casino as an independent sector has own working system and working cultur.