Künt toraks travmalı hastalarda yatak başı ultrasonografi ile toraks patolojilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of thoracic pathologies using bedside ultrasonography in patients with blunt thoracic trauma
  1. Tez No: 922152
  2. Yazar: SİNEM SÖYLEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN BARDAKCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Acil serviste toraks tomografisi çekilen künt toraks travmalı hastalarda yatak başı ultrasonun; akciğer kontüzyonu, pnömotoraks, kot kırığı, sternum kırığı, hemotoraks durumlarına tanı koyma gücünü değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma tüm yaş gruplarında 01.01.2021-01.01.2023 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Servisine künt toraks travması ile başvuran ve takibinde toraks tomografisi çekilmiş olan hastaların ileriye dönük olarak değerlendirilmesi ile gerçekleştirildi. Hastalardan acil servis travma alanında ilk muayene, acil müdahale ve tetkikleri tamamlandıktan sonra yazılı ve sözlü onam alındı. Hastalara çekilmiş olan BT (Bilgisayarlı Tomografi) görüntüleri görülmeden USG (Ultrasonografi) uygulandı. Çalışma sonucunda ultrasonografi ile saptanan patolojiler ile tomografide saptanan patolojiler arasındaki korelasyon incelendi. Bulgular ve Sonuç: Çalışmaya alınan hastaların %67.3'ü (n=198) erkekti. Hastaların travma şekli değerlendirildiğinde en sık %24.1 (n=71) ile motorsiklet kazasıydı. Hastaların %52.0'si (n=153) acil servisten taburcu olmuştu. En sık görülen toraks patolojisi %34.3 (n=101) ile kot kırığıydı. Hastaların %34.3'ünün (n=101) hem USG hem toraks BT'sinde kot kırığı tespit edilirken %7.5'inin (n=22) sadece toraks BT'sinde kot kırığı tespit edildi. Hastaların %1'inin (n=3) hem USG hem toraks BT'sinde akciğer kontüzyonu tespit edilirken %13.2'sinin (n=39) sadece toraks BT'sinde akciğer kontüzyonu tespit edildi. Hem USG hem toraks BT'sinde plevral efüzyon tespit edilen hiçbir hasta yoktu. Hastaların %9.9'unun (n=29) sadece toraks BT'sinde plevral efüzyon tespit edildi. Hastaların %2.4'ünün (n=7) hem USG hem toraks BT'sinde pnömotoraks tespit edilirken %12.2'sinin (n=36) sadece toraks BT'sinde pnömotoraks tespit edildi. Hastaların %3.4'ünün (n=10) hem USG hem toraks BT'sinde sternum kırığı tespit edilirken %1.7'sinin (n=5) sadece toraks BT görüntülemesinde sternum kırığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the diagnostic power of bedside ultrasound in patients with blunt thoracic trauma who underwent thoracic tomography in the emergency department; lung contusion, pneumothorax, rib fracture, sternum fracture, hemothorax. Method: The study was conducted by prospectively evaluating patients who applied to the Emergency Department of Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital with blunt thoracic trauma between 01.01.2021-01.01.2023 and who underwent thoracic tomography during their follow-up. Written and verbal consent was obtained from the patients after the initial examination, emergency intervention, and examinations in the emergency department trauma area were completed. USG (Ultrasonography) was applied to the patients without seeing the CT (Computed Tomography) images taken. As a result of the study, the correlation between the pathologies detected by ultrasonography and the pathologies detected in tomography was examined. Findings and Results: 67.3% (n=198) of the patients included in the study were male. When the type of trauma of the patients was evaluated, the most common was motorcycle accident with 24.1% (n=71). 52.0% (n=153) of the patients were discharged from the emergency department. The most common thoracic pathology was rib fracture with 34.3% (n=101). Rib fracture was detected in both USG and thoracic CT in 34.3% (n=101) of the patients, while rib fracture was detected only in thoracic CT in 7.5% (n=22). Lung contusion was detected in both USG and thoracic CT in 1% (n=3) of the patients, while lung contusion was detected only in thoracic CT in 13.2% (n=39). There were no patients with pleural effusion detected in both USG and thoracic CT. Pleural effusion was detected only in thorax CT scans in 9.9% (n=29) of the patients. Pneumothorax was detected in both USG and thorax CT scans in 2.4% (n=7) of the patients, while pneumothorax was detected only in thorax CT scans in 12.2% (n=36). Sternum fracture was detected in both USG and thorax CT scans in 3.4% (n=10) of the patients, while sternum fracture was detected only in thorax CT scans in 1.7% (n=5).