Lise öğrencilerinin empatik sınıf atmosferi algılamaları, başarıları ve benlik saygılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi
- Tez No: 92216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
02. ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğrenci algılamalarına dayalı olarak, Aksaray Lisesi öğretmenlerin empatik sımf atmosferi tutumları ile benlik saygısı ve basan durumu arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Bu amaç; sımf düzeyi, cinsiyet, anneni ve babanın eğitim durumu, sosyo-ekonomik durum değişkenleri açısından da ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemi Aksaray Lisesi 1.2. ve 3. Sınıf öğrencilerinden her sınıftan 65 Kız 65 Erkek, olmak üzere 390 öğrenciden oluşmuştur. Bu araştırma betimsel yöntem olan alan taraması (survey) niteliğindedir. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Empatik Sımf Atmosferi Tutum Ölçeği”Roserberg Benlik Saygısı Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş öğrenci bilgi formu kullanılmıştır. Bu çalışmada Bireyi Merkez Alan Terapinin empatik anlayış, şartsız olumlu kabul ve içtenlik ilkelerinin sımf atmosferinde öğretmen - öğrenci etkileşimi ve bu etkileşimin öğrenci başarısı ve benlik saygısma etkisine ilişkin önemli bulgular saptanmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin algılamalarına dayalı olarak ortaya konan bulgulara göre, farklı sınıflardaki öğrencilerin empatik sımf atmosferi tutumu algılamaları arasında genel dağılımda fark olmadığı bir alt ölçek olan olumlu kabulde basan notu ve benlik saygısmda fark olduğu saptanmıştır. Cinsiyet değişmelerine göre; ESATÖ'nün genel dağılımında ve alt ölçeklerinde (Empatik anlama, olumlu kabul ve içtenlik); ve basan notunda, kızlar lehine fark tespit edilmiştir. Benlik saygısı düzeyi ile empatik sınıf atmosferi tutumlarım algılamada da fark olduğu saptanmış, Benlik saygısı yüksek olanlann düşük olanlara göre sımf atmosferini daha empatik algıladıklan tesbit edilmiştir. Annenin eğitim durumu bakımından ESATÖ'nün genel dağılımında ve alt ölçeklerinde fark olmadığı, basan notu ve benlik saygısında, eğitim düzeyi yüksek olanlar lehine fark olduğu saptanmıştır. Babanın eğitim durumu bakımından; ESATÖ'nün genel ve alt ölçeklerinde ve basan notunda fark olmadığı, benlik saygısmda, eğitim düzeyi yüksek olanlar lehine fark olduğu saptanmıştır. Sosyo-ekonomik durum bakımından, sadece ESATÖ'nün genel dağılımında fark sosyo-ekonomik durumu yüksek olanlar lehine olduğu, ESATÖ'nün alt ölçeklerinde basan notu ve benlik saygısında fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The purpose of this study is to examine the relationship among perceived empathic classroom attitudes, self-concept and academic achievement. The study is to cover of classroom level, gender, parental educational level, socio-economic status as well. The sample of the study was recruited from Aksaray High School, among the students of 1., 2., and 3. grade level. These are 65 male and 65 female, and total of 390 students. The study is methodologically descriptive in nature, however some causal comparative issues were also carried along. In the study two major instruments were used. These are Empathic Classroom Atmosphere Attitude Scale, and Rosenberg Self-Concept Scale, and a researher tailored demographics scale. The findings show that there is significant relationship between teachers' person centered approach in the classroom and students' self-concept and academic achievement. In general attitudes teachers are perceived on a moderate degree of empathy, but on the positive regard as a subscale of empathic attitudes, there is a grade level difference. Some measures were also examined on gender differences. Gender differences revealed on empathic understanding, positive regard and honesty. Female students perceive their teachers more empathic than their male counter parts on empathic understanding, positive regard and honesty. Those students with higher self-concept perceive classroom atmosphere more empathic than those with lower self- concept. Maternal educational level does make significant difference on empathic attitude perceptions, nevertheless that is in relation with self-concept and academic achievement. The higher the mother's educational level, the more the student perceive the classroom atmosphere empathically oriented. In terms of father, the only significant relationship was found that of self-concept, in favor of higher educational level. SES differences were found on the general empathic classroom measures. Students from higher SES perceives their teachers more empathic than their respective conterparts. There is no significant relationship were detected on self-concept and academic achievement in terms of SES. These results are discussed with previous research findings.