Göz hastalıklarının tedavisine yönelik iyontoforetik geçiş ile etkili sistemler hazırlanması
Preparation systems effective with iontophoretic diffusion for the treatment of ocular diseases
  1. Tez No: 922162
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLGÜN YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Göze ilaç uygulanmasında gözün fizyolojik ve anatomik bariyerleri ciddi bir engel teşkil etmektedir. Posterior segment hastalıklarının tedavisi için uygulanan ilaçların hedeflenen bölgeye ulaştırılması gerekmektedir. Günümüzde posterior segment hastalıklarının tedavisinde standart kinik uygulama vitrea içerisine enjeksiyondur. Intravitreal enjeksiyon uygulaması çok sayıda bariyeri doğrudan aşarak ilacı hedef bölgeye ulaştırabilir ancak invazif bir uygulama olmakla birlikte komplikasyon riski taşımaktadır. Posterior segment hastalıkları tedavisi için non-invazif tedavi stratejileri geliştirmek ulaşılması arzu edilen bir hedeftir. Topikal uygulanan ilaçların biyorarlanımını arttırmak için kolloidal formülasyonlarının hazırlanması, fiziksel ve kimyasal penetrasyon arttırıcıların kullanımı gibi yöntemler izlenebilir. Kolloidal sistemler küçük boyutlarından dolayı korneal ve skleral permeabiliteyi arttır, yüklenmiş olduğu etkin maddenin biyofarmasötik profilini modifiye edebilir. Oftalmik formülasyonlarda kullanımı güvenli olan çok sayıda kimyasal penetrasyon arttrıcı vardır. Fiziksel penetrasyon arttırıcı yöntemlerin ise non-invazif veya minimal invazif olması ve daha spesifik hedefleme sağlaması avantajlarıdır. İyontoforez düşük yoğunluklu elektrik akımı uygulanarak etkin maddelerin membranlardan geçişinin sağlanmasıdır. Bu yol biyorarlanımı arttırsa da etkin maddenin yarılanma süresini uzatamamaktadır. Bu sebeple çalışmamızda, deksametazon'un transskleral difüzyonunu artırmak amacıyla kolloidal sistemlerin iyontoforetik geçişi araştırılmıştır. PLGA nanopartiküllerinin iyontoforetik uygulanması formülasyonda kullanılan Resomer tipinden ve uygulanan akım şiddetinden bağımsız olarak transskleral geçişi arttırmıştır. Sklera porozitesinin geçiş için en önemli faktör olduğu sonucuna varılmıştır. Konjonktivanın geçiş üzerinde önemli bir anatomik bariyer olduğu belirlenmiştir. Konjonktiva bariyeri hem pasif hem de iyontoforetik geçişin arttırılması için konsantrasyon oranı optimize edilmiş kimyasal penetrasyon arttırıcıların sisteme dahil edilmesi ile zayıflatılabileği, kombine kullanımının iyontoforetik geçişi önemli ölçüde arttırabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The physiological and anatomical barriers of the eye constitute a serious obstacle in ophthalmic drug delivery. Drugs applied for the treatment of posterior segment diseases must be delivered to the targeted area. İntravitreal injection is standard clinical application in the treatment of posterior segment diseases. Intravitreal injection can directly overcome many barriers and deliver the drug to the target area, but it is an invasive application and poses multiple complication risks. Developing non-invasive treatment strategies for the treatment of posterior segment diseases is a desired goal. Methods such as preparation of colloidal formulations and use of physical and chemical penetration enhancers can be employed to increase the bioavailability of topically applied drugs. Colloidal systems can increase corneal and scleral permeability due to their small size and modify the biopharmaceutical profile of the encapsulated active substances. There are many chemical penetration enhancers that are safe to use in ophthalmic formulations. Physical penetration enhancer methods are non-invasive or minimally invasive and provide more specific targeting. Iontophoresis is application of low-intensity electric current to increase drug permeability across membranes. Although this method increases bioavailability, it cannot extend the half-life of the active substances. Therefore, colloidal systems were applied with iontophoresis to increase the transscleral diffusion of dexamethasone in our study. Iontophoretic application of PLGA nanoparticles increased transscleral permeation regardless of the Resomer type or the current intensity. It was concluded that the porosity of the sclera was the most important factor and conjunctiva was an important anatomical barrier on permeation. It was determined that the conjunctival barrier could be weakened by incorporating chemical penetration enhancers with optimized concentration ratios into the system to increase both passive and iontophoretic permeation, and that their combined use could significantly increase iontophoretic permeation.