Mandibular lingulanın radyomorfometrik analizi ve anatomik yapılarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Radiomorphometric analysis of mandibular lingula and evaluation of its relationship with anatomical structures
  1. Tez No: 922163
  2. Yazar: İREM BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mandibular lingula (ML), mandibula ramusunun medial yüzeyinde bulunan, inferior alveolar sinir, arter ve venin geçtiği ve mandibular foramen (MF) olarak adlandırılan anatomik açıklığın üst kısmında yer alan küçük bir kemik çıkıntısıdır. Bu yapı, inferior alveolar sinir bloğu (İASB) gibi anestezik prosedürlerde referans noktası olarak kullanılmasının yanı sıra, ramus osteotomilerinde sinir ve damarların korunması açısından da kritik bir anatomik noktadır. Çalışmamızın amacı, farklı iskeletsel sınıflara ve mandibular ark şekillerine sahip bireylerde ML'nin şekli ve konumunu ve çevresindeki anatomik yapılarla ilişkisini konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleriyle retrospektif olarak değerlendirerek, başarılı bir İASB ve ramus cerrahisi için klinik uygulamalara katkı sağlamaktır. Bu retrospektif çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde 2013-2023 yılları arasında elde edilen 216 KIBT görüntüsü üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya 118 kadın, 98 erkek hasta dahil edildi ve yaş ortalaması 25,29±7,94 yıldı. Sağ-sol taraf, cinsiyet, iskeletsel sınıf ve mandibular ark şekline göre hastalar gruplara ayrıldı. Analizler Planmeca Romexis ve Quick Vision 3D yazılımı ile tek bir gözlemci tarafından yapılarak, ML ve Antilingula (AL) şekli belirlendi, ML ve MF'nin çevredeki anatomik yapılarla olan mesafeleri ölçüldü. ML'nin en sık görülen şekli nodüler (%35,3), en az görülen şekilleri ise kesik ve asimile (%17,1) idi.AL'nin en sık görülen şekli tepe şekli (%34,4), en az görülen şekli ise ova (%17,1) idi. ML ve MF'nin konumları sağ ve sol taraf arasında büyük ölçüde benzerdi. Erkeklerde, ML ve MF'nin çevredeki anatomik yapılara olan mesafeleri kadınlara kıyasla çoğunlukla anlamlı derecede daha yüksekti. İskeletsel sınıf 3'te ML ve MF'nin oklüzal düzleme göre konumu diğer iskeletsel sınıflardan anlamlı derecede yüksekti. İskeletsel sınıf 3'te ML'nin sigmoid çentiğe (SÇ) olan mesafesi diğer iskeletsel sınıflara göre anlamlı derecede yüksek bulundu ve MF'nin SÇ'ye olan mesafesi de iskeletsel sınıf 3'te iskeletsel sınıf 2'ye göre anlamlı derecede yüksekti. ML'nin anterior ve posterior ramusa göre konumunda anlamlı bir farklılık görülmedi fakat MF'nin anterior ramusa olan mesafesi ise iskeletsel sınıf 2'de iskeletsel sınıf 3'ten anlamlı derecede yüksekti. ML'nin mandibular aynı taraf ve karĢı taraf kanin dişlere uzaklığı kare şekilli mandibular arklarda diğer mandibular ark şekillerine göre, oval şekilli mandibular arklarda ise konik şekle göre anlamlı derecede yüksek görüldü. ML ve MF'nin goniona olan mesafeleri ise kare şekilli mandibular arklarda konik şekle göre anlamlı derecede yüksekti. çalışmamızda, ML ve MF'nin morfolojik varyasyonlarının ve konumsal özelliklerinin sağ-sol taraf, cinsiyet, iskeletsel sınıf ve mandibular ark şekillerine göre değişebileceği görülmüştür. Çalışmamızın sonuçları, İASB uygulamalarında ve mandibular ramus cerrahilerinde anatomik yapıları korumak ve başarı oranını artırmak için klinik uygulamalara rehberlik edecek bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The mandibular lingula (ML) is a small bony prominence on the medial surface of the mandibular ramus above the anatomical opening called the mandibular foramen (MF) through which the inferior alveolar nerve, artery and vein pass. This structure is used as a reference point in anaesthetic procedures such as inferior alveolar nerve block (IASB) and is a critical anatomical point for the protection of nerves and vessels in ramus osteotomies. The aim of our study was to retrospectively evaluate the shape and position of the ML and its relationship with the surrounding anatomical structures in individuals with different skeletal classes and mandibular arch shapes using cone beam computed tomography (CBCT) images and to contribute to clinical practice for successful IASB and ramus surgery. This retrospective study was performed on 216 KIBT images obtained between 2013 and 2023 at Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry. The study included 118 female and 98 male patients with a mean age of 25.29±7.94 years. Patients were divided into groups according to right-left side, gender, skeletal class and mandibular arch shape. Analyses were performed by a single observer using Planmeca Romexis and Quick Vision 3D software. The shape of the ML and Antilingula (AL) were determined and the distances of the ML and MF from the surrounding anatomical structures were measured. The most common form of ML was nodular (35.3%) and the least common forms were truncated and assimilated (17.1%). The most common form of AL was hill-shaped (34.4%) and the least common form was plain (17.1%). The positions of the ML and MF were largely similar between the right and left sides. In males, the distances of the ML and MF to the surrounding anatomical structures were often significantly greater than in females. In skeletal class 3, the position of the ML and MF relative to the occlusal plane was significantly higher than in the other skeletal classes. The distance of the ML to the sigmoid notch (SN) was significantly higher in skeletal class 3 than in other skeletal classes, and the distance of the MF to the SN was also significantly higher in skeletal class 3 than in skeletal class 2. There was no significant difference in the position of the ML relative to the anterior and posterior ramus, but the distance of the MF to the anterior ramus was significantly higher in skeletal class 2 than in skeletal class 3. The distance of the ML to the mandibular canines on the same and opposite sides was significantly higher in the square-shaped mandibular arches than in the other mandibular arch shapes, and in the oval-shaped mandibular arches than in the conical shape. The distances of ML and MF to the gonion were significantly higher in the square-shaped mandibular arches than in the conical shape. In our study, it was observed that the morphological variations and positional characteristics of ML and MF may vary according to right-left side, gender, skeletal class and mandibular arch shapes. The results of our study provided information to guide clinical practice to preserve anatomical structures and increase the success rate in IASB applications and mandibular ramus surgeries.