Kök kanal tedavisi tamamlanmış dişlerde üç boyutlu baskı ve CAD-CAM sistemi ile üç farklı materyal kullanılarak üretilen endokronların klinik başarılarının araştırılması
Investigation of the clinical outcomes of endocrowns manufactured from three different materials using 3D printing and CAD-CAM technology in teeth with completed root canal treatment
  1. Tez No: 922165
  2. Yazar: MISTIK MUSTAFA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN COŞKUN AKAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Prospektif ve in-vivo olarak yürütülen çalışmada, tam dijital iş akışı temelinde farklı materyaller ve farklı üretim teknikleri ile üretilen endokronların fonksiyon ve estetik kaybı olmadan ağızda kalabilme yeteneğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Yapılan güç analizi sonucu üç farklı materyal grubu (lösit ile güçlendirilmiş cam seramik, polimer infiltre seramik, üç boyutlu baskı materyali kalıcı hibrit rezin) ve kontrol grubu için, her grupta 11 adet dişe restorasyon uygulanmasına karar verildi (n=11). Toplamda 33 dişe endokron uygulandı. 11 adet hasta MOD(meziookluzodistal) kaviteli molar dişlerde kompozit rezin ile direkt restore edildi. Restorasyonu uygulanan hastaların dijital ölçüleri ağız içi optik tarayıcı kullanılarak kaydedildi, tasarımların tamamlanmasını takiben iki grup (lösit ile güçlendirilmiş cam seramik, polimer infiltre seramik) blok kazıması, bir grup (kalıcı hibrit rezin) üç boyutlu baskı tekniği ile üretildi. Adeziv simantasyon sonrası Modifiye FDI ve Modifiye USPHS değerlendirme kriterleri kullanılarak başlangıç ve 6.aydaki durumları kayıt altına alındı. Veriler ki-kare ve McNemar test istatistiği ile analiz edildi. Bulgular: 6. ayda kontrollerinde, Modifiye USPHS kriterlerinin herhangi birinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmadığı, Modifiye FDI kriterlerinden, renk uyumunda gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluştuğu görüldü (0,035). Renk uyumundaki farklılığın kalıcı hibrit rezin restorasyonlardan kaynaklandığı ve kontrol grubu ile benzer olduğu bulundu. Sonuç: Materyal ve yöntemden bağımsız olarak endokron restorasyonların tümü 6 aylık izlem sonunda sağ kalmış ve klinik olarak başarılı bulunmuştur. Klinik olarak ilk kez değerlendirilen üç boyutlu baskı yöntemi ile üretilen hibrit kompozit rezin materyali gözle görülebilecek derecede renk değişikliği oluşturmaktadır. Ancak daha uzun süre takipli klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective and in-vivo study is to investigate the ability of endocrowns, produced using different materials and manufacturing techniques based on a fully digital workflow, to remain in the oral cavity without functional and aesthetic degradation. Materials and Methods: Based on the power analysis, it was decided to apply restorations to 11 teeth in each of the three material groups (leucite-reinforced glass ceramic, polymer-infiltrated ceramic, 3D-printed permanent hybrid resin) as well as the control group (n=11). In total, 33 endocrowns were applied. Eleven patients with MOD (mesio-occluso-distal) cavities were directly restored with composite resin in molar teeth The digital impressions of the patients who received restorations were recorded using an intraoral optical scanner. After the completion of the designs, block milling was performed for two groups (leucite-reinforced glass ceramic, polymer-infiltrated ceramic), while 3D printing technique was used for one group (permanent hybrid resin). Following adhesive cementation, the initial and 6-month follow-up conditions were recorded using the Modified FDI and Modified USPHS evaluation criteria. The data were analyzed using the Chi-square and McNemar's test. Results: At the 6-month follow-up, no statistically significant difference was observed in any of the Modified USPHS criteria. However, a statistically significant difference was found in the color matching among the groups according to the Modified FDI criteria (0.035). The difference in color matching was attributed to the permanent hybrid resin restorations, which were similar to the control group Conclusion: Regardless of the material and method, all endocrown restorations survived and were found to be clinically successful at the 6-month follow-up. The hybrid composite resin material produced using the 3D printing method, which was evaluated for the first time clinically, showed a visible color change. However, further long-term clinical studies are needed