Türk devlet geleneğinde istişarenin yeri: Siyasetnameler üzerinden bir inceleme
The role of consultation in the Turkish state tradition: An examination through siyasetname
- Tez No: 922164
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türk toplumu için devlet, önemli bir varlıktır. Devletin yönetilmesinde ortak akıl; karar vermenin etkin ve verimli bir şekilde hayata geçirilmesini sağlar. Karar vermek için kullanılan ve köklü bir geçmişi olan istişare, Türk Devlet yönetiminin önemli bir mekanizmasıdır. Devlet yönetiminde yer alan insanlara, devrin alimleri veya tecrübeli devlet insanları tarafından belli konularda verilen; öğüt, telkin ve ikazların yer aldığı Siyasetnameler, Türk Devlet Geleneğinde yaşanacak bozulmaları önleyici nitelikte metinlerdir. Bu çalışma; istişarenin, Türk Devlet Geleneğinde sahip olduğu önemi, yeri ve kurumsal yapısını, Türk siyasetnameleri üzerinden incelemeyi konu edinmiş, bu alanda literatürde yer alan boşluğu giderme amacıyla, gelecek nesillere aktarılacak özgün istişare kültürümüzün esasını belirlemek hedefiyle yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
For Turkish society, the state is an important entity. Common sense in the management of the state; enables effective and efficient decision making. Consultation, which is used for decision making and has a long history, is an important mechanism of the Turkish State administration. Given to the people in the state administration, by the scholars of the period or experienced state people; Siyasetnameler, which include advice, suggestions and warnings, are texts that prevent the deterioration of the Turkish State Tradition. This study; The importance of the consultation in the Turkish State Tradition, its place and institutional structure, is the subject of examining the Turkish politics, in order to fill the gap in the literature in this field, it has been written with the aim of determining the basis of our original consultation culture to be transferred to future generations.