Edinilmiş mallara katılma rejiminde katılma alacağı hesabı
Participation asset account in regime of participation in acquired property
- Tez No: 922172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAKAN DAĞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türk Medeni Kanunu'nun 01.01.2002 tarihinde yürürlüğe girmesiyle birlikte, eşler arasındaki mal rejimi türlerinden olan Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi, yasal mal rejimi olarak Türk Hukuk Sistemine dahil olmuştur. 1926 tarihli Türk Kanunu Medenisi döneminde uygulanan Mal Ayrılığı Rejimi, birçok noktada adaletsiz neticelere sebep olduğundan yeni kanun döneminde yasal mal rejimi olarak Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi tercih edilmiştir. Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi, evlilik birlikteliğinde eşlerin birlikte bir bütünü oluşturduğu düşüncesi üzerine kuruludur. Bu itibarla, rejim, eşlerin maddi getirisi olan bir işte çalışıp çalışmadığına bakmaksızın, evlilik birlikteliği içerisinde edinilen mallar üzerinde her bir eşin yarı oranda hak sahibi olduğunu kabul eder. Bu hak, katılma alacağı olarak karşımıza çıkar. Ne var ki, evlilik birlikteliği içerisinde edinilen mallara ilişkin olarak katılma alacağı hesabının yapılması karmaşık bir iştir. Zira, evlilik içerisinde edinilen mallarla, eşlerin kişisel malları zaman zaman karışmakta ve bir eşin diğer eşe ait mala katkıda bulunmasıyla eşlere ait mallar arasında kaymalar meydana gelmektedir. Ayrıca, mal rejiminin sona ermesinden hemen önce, eşlerin kendilerine ait malları tasfiye hesabından kaçırmak adına yaptığı devirler pek çok evlilikte karşımıza çıkabilmektedir. İşte bu noktada, tezimizin konusunu, kısmen karışık olarak adlandırabileceğimiz Katılma Alacağının Hesaplanması oluşturmaktadır. Bu kapsamda, çalışmamızda, Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminin esaslarına değinilerek, katılma alacağı hesabının ne şekilde yapılacağı izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the entry into force of the Turkish Civil Code on 01.01.2002, Participation in Acquired Property Regime, which is one of the property regime types between spouses, was included in the Turkish Legal System as a legal property regime. Since the Property Separation Regime implemented during the Turkish Civil Code dated 1926 caused unfair results at many points, the Participation in Acquired Property Regime was preferred as the legal property regime in the new law period. Participation in Acquired Property Regime is based on the idea that spouses together form a whole in marriage. In this respect, the regime accepts that each spouse has half the right to the property acquired during the marriage, regardless of whether the spouses work in a job that provides financial income. This right appears as a participation receivable. However, calculating participation receivables for property acquired during marriage is a complex task. Because the property acquired during marriage and the personal property of the spouses are sometimes mixed, and when one spouse contributes to the property of the other spouse, shifts occur between the spouses' property. In addition, just before the end of the property regime, transfers made by spouses in order to avoid their property from the liquidation account can be encountered in many marriages. At this point, the subject of our thesis is the Calculation of the Participation Receivable, which we can call somewhat complicated. In this context, in our study, we tried to explain how to calculate participation receivables by touching on the principles of the Acquired Property Participation Regime.