İkinci Dünya Savaşı'nın Türk siyasetine etkileri ve toplumsal yansımaları (1939-1945)
The impact of the Second World War on Turkish politics and its social reflections (1939-1945)
- Tez No: 922173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İkinci Dünya Savaşı, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarını, Soğuk Savaş'ın ise nedenlerini oluşturan insanlık tarihinin gördüğü en büyük ve yıkıcı savaş olmuştur. XX. Yüzyılın ortasında toplumların, ideolojilerin ve devletlerin yeniden şekillendiği bu süreç beraberinde yeni bir dünya düzenini de getirmiştir. Bu düzenle birlikte dünya da demokrasiler güçlenmiş, liberal fikirler ön plana çıkmış ve yerelden küresele doğru gelişen uluslararası politikalar tüm ulusların iç ve dış dinamiklerinde belirleyici unsur haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı İkinci Dünya Savaşı'nın Türk siyaseti ve toplumu üzerindeki etkilerini incelemek ve konunun karanlıkta kalan, aydınlatılmamış noktalarını aydınlatmaktır. Türkiye'nin savaştan siyasi ve toplumsal bağlamda güçlü bir şekilde etkilendiği ve bu etkilerin Türkiye'nin geleceğini şekillendirdiği bulgularına ulaşılmıştır. Çalışmada, tarihî belgeler, akademik çalışmalar, anılar ve araştırmalardan yararlanılarak, İkinci Dünya Savaşı'nın yarattığı atmosferin Türkiye ve dünyadaki siyasi, ekonomik ve sosyal etkileri incelenmiş, Mihver ve Müttefik Devletlerin dünya ile Türkiye üzerindeki jeopolitik amaçları ortaya konulmuştur. Bu sayede savaş sürecini bir bütün olarak ele almak ve tüm yönleriyle birlikte değerlendirerek sonuca ulaşmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Second World War was the greatest and most destructive war in human history, which constituted the consequences of the First World War and the causes of the Cold War. This process, in which societies, ideologies and states were reshaped in the middle of the XXth century, brought with it a new world order. With this order, democracies have been strengthened in the world, liberal ideas have come to the fore, and international policies developing from local to global have been the determining factor in the internal and external dynamics of all nations. The aim of this study is to examine the effects of the Second World War on Turkish politics and society and to shed light on the dark and unexplained points of the subject. It has been found that Turkiye was strongly affected by the war in political and social terms and that these effects shaped Turkiye's future. In the study, the political, economic and social effects of the atmosphere created by Second World War on Turkiye and the world were examined by using historical documents, academic studies, memories and research, and the geopolitical aims of the Axis and Allied powers on the world and Turkiye were revealed. In this way, it was aimed to consider the war process as a whole and to reach a conclusion by evaluating it with all its aspects.