Reklamlara yönelik değer algısının marka sadakatine etkisi: Yeşil reklam örneği
The effect of value perception of advertisments on brand loyalty: The case of green advertisements
  1. Tez No: 922174
  2. Yazar: ERCÜMENT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA DENEÇLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kaynakların ve canlıların hızla yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı günümüzde, bireylerin tüketim davranışlarını yeniden değerlendirmeleri ve işletmelerin üretim süreçlerini gözden geçirerek yenilikçi yaklaşımlar temelinde oluşturmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Her zamankinden daha fazla tüketim yapabilme olanağına sahip olan bireylerin ve işletmelerin sebep olduğu çevre kirliliğini önlemek amacıyla ortaya çıkan sürdürülebilirlik kavramı günümüzde birçok işletmenin önceliğini oluşturmaktadır. Gelecek nesillere iyi bir dünya bırakma ihtiyacı duyan ve bu bağlamda çevre dostu düzenlemelere dikkat eden tüketicilerin tutum ve davranışları markaların tüketicilere yönelik iletişim stratejilerini etkilemektedir. Bu stratejilerden biri olan yeşil reklamların marka sadakati üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışmada, kolayda örneklem yoluyla ulaşılan 241 kişiden yüz yüze anket formu/mülakat yöntemiyle veri toplanmış ve yeşil reklamların marka sadakati üzerindeki etkisini ortaya koymak için Mancova Analizi kullanılmıştır. Çalışma, tüketiciler arasında değişen çevresel farkındalık düzeylerine rağmen, eğitim ve gelir düzeyleri yükseldikçe yeşil reklamlarla ilişkilendirilen değer algısının marka sadakati ile olumlu yönde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, değer algısının marka sadakatini önemli ölçüde etkilediği ve yeşil satın alma davranışının da marka sadakatini artırmada önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where resources and living things are rapidly facing the danger of extinction, it has become inevitable for individuals to re-evaluate their consumption behaviors and for businesses to review their production processes and create them on the basis of innovative approaches. The concept of sustainability, which emerged in order to prevent environmental pollution caused by individuals and businesses that have the opportunity to consume more than ever before, constitutes the priority of many businesses today. The attitudes and behaviors of consumers who need to leave a good world to future generations and pay attention to environmentally friendly regulations in this context affect the communication strategies of brands towards consumers. In this study, which examines the effect of green advertisements, one of these strategies, on brand loyalty, data were collected from 241 people reached through convenience sampling by face-to-face questionnaire form/interview method and Mancova Analysis was used to reveal the effect of green advertisements on brand loyalty. The study reveals that despite the varying levels of environmental awareness among consumers, value perception associated with green advertisements is positively associated with brand loyalty as education and income levels increase. It is also concluded that value perception significantly affects brand loyalty and green purchasing behavior plays an important role in increasing brand loyalty.