Öğretmen adaylarının bilimin doğası inanışları ve sosyobilimsel konulara yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between teacher candidates' beliefs in the nature of science and their attitudes towards society scientific issues
  1. Tez No: 922187
  2. Yazar: KEMAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDA TELLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bilimin doğası ve sosyobilimsel konular yıllardır araştırmacıların çalışmalarına konu olmuştur. Nitekim fen eğitimi kapsamında bireylerin bilimin doğasını anlamaları ve günlük yaşamlarına yansıtmaları, bilimin varoluşunu kavramaları ve ortaya bilimsel bilgi koyabilmeleri açısından önemli bir yere sahiptir. Bireylerin bilimin doğası kadar sosyobilimsel konular hakkında fikir sahibi olmaları, argümanlar üretmeleri, argümanlarını savunmaları gerek fen eğitimi açısından gerekse akıl yürütme, üst düzey düşünme becerilerinin gelişmesi ve toplumsal olaylara kayıtsız kalmamaları bakımından önem arz etmektedir. MEB programlarında yer alan bu iki önemli konunun birbirinden ayrılması mümkün değildir. Bireylerin sosyobilimsel konulara argüman üretmeleri, onları savunmaları ve bilimsel bilgiler ile desteklemeleri bilimin doğası alt yapılarının gelişimine katkı sağladığı gibi; bilimin doğası da bilimi anlama, bilimsel temelli argüman üretme ve savunma bakımından sosyobilimsel konuların öğretiminde önemli bir etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı, üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimin doğası inanışları ve sosyobilimsel konulara yönelik tutum arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler bakımından incelenmesidir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ile gerçekleştirilmiş olup veri toplama aracı olarak Bilimin Doğası İnanışları Ölçeği ve Sosyobilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 123 fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmanın analizi grup dağılımının normal dağılım göstermemesi nedeniyle SPSS 22 paket programının non-parametric testleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının bilimin doğası inanışlarının sınıf seviyesine göre farklılık göstermediği ancak sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarının sınıf seviyelerine göre farklılaştığı görülmüştür. Bununla beraber araştırmanın bir diğer problemi olan öğretmen adaylarının bilimin doğası inanışları ve sosyobilimsel konulara yönelik tutumları arasında pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Bu kapsamda bilimin doğası ve sosyobilimsel konuların birbiri ile ilişkili konular oldukları ve birbirlerini etkiledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nature of science and socioscientific issues have been the subject of researchers' studies for years. Indeed, within the scope of science education, it has an important place in terms of individuals understanding the nature of science and reflecting it in their daily lives, comprehending the existence of science and being able to produce scientific knowledge. Individuals having an idea about socioscientific issues as much as the nature of science, producing arguments and defending their arguments are important both in terms of science education and in terms of developing reasoning, high-level thinking skills and not remaining indifferent to social events. It is not possible to separate these two important issues in MEB programs. While individuals producing arguments on socioscientific issues, defending them and supporting them with scientific information contribute to the development of the infrastructure of the nature of science, the nature of science also has an important effect on the teaching of socioscientific issues in terms of understanding science, producing and defending scientifically based arguments. The purpose of this study is to examine the relationship between the Nature of Science Beliefs and Attitudes Towards Socioscientific Issues of science teacher candidates studying in the faculties of education of universities in terms of various variables. The study was conducted with the screening model, one of the quantitative research methods, and the Nature of Science Beliefs Scale and the Attitude Towards Socioscientific Issues Scale were used as data collection tools. 123 science teacher candidates studying at Mersin University Faculty of Education participated in the study. The analysis of the study was carried out with non-parametric tests of the SPSS 22 package program due to the non-normal distribution of the group distribution. As a result of the study, it was seen that the nature of science beliefs of the teacher candidates did not differ according to the class level, but their attitudes towards socioscientific issues differed according to the class level. However, it was seen that there was a positive relationship between the nature of science beliefs of the teacher candidates and their attitudes towards socioscientific issues, which was another problem of the study. In this context, it was concluded that the nature of science and socioscientific issues were interrelated issues and that they affected each other.