Yerel gastronominin sürdürülebilirliğinde iyi tarım uygulamalarının potansiyel rolü ve engeller: 7 Mehmet örneği
The potential role of good agricultural practices and obstacles in the sustainability of local gastronomy: The case of 7 Mehmet
- Tez No: 922221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda yiyecek içecek sektöründe sürdürülebilirlik ve yerellik yaklaşımları, iyi tarım uygulamaları temelinde hem işletmelere hem de faaliyet gösterdikleri destinasyonlara önemli faydalar sağlamaktadır. İyi tarım uygulamaları, çevresel ve sosyo-ekonomik edinimler temelinde temel yetkinlikler kazandırmakta, müşteri memnuniyetini ve sadakatini artırmakta, ürün kalitesini ve gıda güvenliğini yükseltmektedir. Bu çalışmada, iyi tarım uygulamaları ekseninde sürdürülebilir restoran konseptine öncülük eden işletmelerin, bunu tüketici zihninde ne derecede ve hangi faktörler temelinde konumlandırabildikleri sürdürülebilir yerel gastronomi zemininde ortaya konmaktadır. Bu bağlamda, tek örnek olay yaklaşımı zemininde, Antalya'da 1940 yılından beri faaliyet gösteren, 2022 yılında Türkiye'de ilk 'Green Key' sertifikasını almayı başaran ve 2024 yılı itibarı ile Antalya'da bu sertifikaya sahip 65 tesis arasında (64'ü otel) bağımsız tek yiyecek içecek işletmesi olarak öncülük eden ve yerel tarım uygulamaları ile ön plana çıkan“7 Mehmet”isimli restoran incelenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, TripAdvisor platformunda 7 Mehmet'e ilişkin 2024 Nisan ayı ve öncesindeki (2011 Haziran) toplam 1578 tüketici yorumundan 953 Türkçe yorum (çeviri olmayan) içerik analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda, yorumların 'lezzet', 'konum', 'restoran tasarımı', 'fiyat', 'servis', 'deneyim' ve 'memnuniyet' temaları etrafında toplandığı tespit edilmiştir. Çalışma, yerel tarım uygulamalarının tespit edilen temalar doğrultusunda bütünleşik bir tüketici algısı inşasındaki yansımalarının yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, sektör paydaşlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, sustainability and local approaches in the food and beverage sector have provided significant benefits to both businesses and the destinations where they operate based on good agricultural practices. Good agricultural practices provide basic competencies based on environmental and socio-economic gains, increase customer satisfaction and loyalty, and enhance product quality and food safety. In this study, it is revealed on the basis of sustainable local gastronomy to what extent and on what factors businesses that pioneer the sustainable restaurant concept in line with good agricultural practices can position this in the minds of consumers. In this context, on the basis of a single case study approach, the restaurant named“7 Mehmet”, which has been operating in Antalya since 1940, managed to receive the first 'Green Key' certificate in Turkey in 2022, and pioneered as the only independent food and beverage establishment among 65 facilities (64 of which are hotels) with this certificate in Antalya as of 2024, and stands out with its local agricultural practices, was examined. For the purpose of the study, 953 Turkish comments (without translation) from a total of 1578 consumer comments on TripAdvisor platform regarding 7 Mehmet in April 2024 and before (June 2011) were subjected to content analysis. As a result of the analysis, it was determined that the comments were gathered around the themes of 'taste', 'location', 'restaurant design', 'price', 'service', 'experience' and 'satisfaction'. The study determined that the reflections of local agricultural practices in the construction of an integrated consumer perception in line with the identified themes were insufficient. In line with the results of the research, suggestions were developed for the stakeholders of the sector.