Kekemeliği olan yetişkinlere yönelik davranış kontrol odağı ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve geçerlik ve güvenirlik çalışması (LCB-TR)
Adaptation of the locus of control scale for adults with stuttering into Turkish and validity and reliability study (LCB-TR)
  1. Tez No: 922232
  2. Yazar: HANDE GÜL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ KARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çok boyutlu konuşma bozukluğu olan kekemelik, çeşitli insanlarda görülebilir. Eşlik eden kekemeliğin türü, sıklığı ve davranışlar farklı olabilir. Terapi sürecinde erken müdahale kritiktir. Kekemeliğe sahip yetişkin bireyleri var olan akıcısızlık, biliş, katılım, davranış, duygu ve benlik yönünden etkileyebilmektedir. Dolayısıyla kekemeliğe sahip olan bireylerin küçük yaşlardan itibaren sosyal, duygusal ve psikolojik zorluklar karşısına çıkabilmektedir. Kekemeliğe sahip yetişkin bireylerin değerlendirmesinde öz değerlendirme araçları çok önemlidir. Bu çalışmada hedef; kekemeliğe sahip yetişkin bireyleri duygusal açıdan değerlendirmek, nüksetme ihtimaline göre bireylere uygun müdahaleyi ve gerektiği noktalarda yönlendirmeler yapabilmek adına Locus of Control of Behaviour (LCB) scale/Davranış Kontrol Odağı Ölçeği'nin Türkçe versiyonunu (LCB-TR) geliştirmek ve geçerlik, güvenirliği yapılarak ülkemize kazandırılmasıdır. Yapılan çalışmaya 18-50 yaş aralığı, kekemelik dışında eşlik eden başka bir dil konuşma bozukluğu ve nörolojik, psikolojik olarak tanılanmış başka bir tanısı olmayan 175 birey dahil edilmiştir. LCB'nin çeviri sürecinde Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği prosedür doğrultusunda ilerlenmiştir. Testin geçerliği için; içerik (pilot çalışma, uzmanların görüşleri), yapı (katılımcıların test performansı, test korelasyonu, faktör analizi, iç tutarlılık) ve ölçüt geçerliği (LCB-TR, Beck Depresyon Testi Korelasyonu); güvenirliği için iç tutarlık (McDonald's Omega, Cronbach Alfa katsayıları), istikrarlılık (test-tekrar test) ve eşdeğerlilik (güvenirlik katsayısı) analizleri yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda LCB'in Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir olduğu gözlemlenmiştir. Kekemeliğe sahip yetişkin bireylerde nüksetme ihtimalini öncesinde belirlemeye ve bu ihtimal göz önünde bulundurularak seans planlamalarında destek olarak kullanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Stuttering, which is a multidimensional speech disorder, can be seen in various people. The type, frequency and behaviors of accompanying stuttering may differ. Early intervention is critical in the therapy process. Existing disfluency in adults with stuttering can affect cognition, participation, behavior, emotion and self. Therefore, individuals with stuttering may face social, emotional and psychological difficulties from an early age. Self-assessment tools are very important in the evaluation of adults with stuttering. The aim of this study; to emotionally evaluate adults who stutter, to provide appropriate interventions to individuals according to the possibility of relapse and to provide guidance when necessary, to develop the Turkish version of the Locus of Control of Behavior (LCB-TR) scale and to introduce it to our country by performing its validity and reliability checks. 175 individuals between the ages of 18-50, who did not have another language-speech disorder other than stuttering and who did not have any other neurological or psychological diagnoses were included in the study. The translation process of the LCB was carried out in accordance with the procedure recommended by the World Health Organization. For the validity of the test; content (pilot study, experts' opinions), structure (participants' test performance, test correlation, factor analysis, internal consistency) and criterion validity (LCB-TR, Beck Depression Test Correlation); internal consistency (McDonald's Omega, Cronbach's Alpha coefficients), stability (test-retest) and equivalence (reliability coefficient) analyses were performed for reliability. As a result of this study, it was observed that the Turkish version of the LCB was valid and reliable. It is thought that it can be used to determine the possibility of relapse in adults with stuttering in advance and to support session planning by taking this possibility into consideration.