Spor bilimlerinde öğrenim gören öğrencilerin iş bulma kaygılarının incelenmesi
Examination of employment concerns of students studying in sports sciences
  1. Tez No: 922242
  2. Yazar: ABDULSAMET ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin iş bulma kaygılarını demografik değişkenler çerçevesinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda mevcut çalışmanın evren ve örneklem grubunu; Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Spor Bilimleri fakültesinde öğrenim gören 411 erkek ve 368 kadın olmak üzere toplam 779 öğrenci oluşturmaktadır. Bu bağlamda araştırma kapsamında yer alan öğrencilerden ilgili veriler google formlar aracılığı ile toplanmıştır. Spor Bilimleri Öğrencilerinin İş Bulma Kaygısı Ölçeğinin kullanıldığı bu araştırmada, elde edilen verilerin analizinde SPSS 27.0 programından yararlanılmıştır. Buna göre öğrencilerden elde edilen verilerin çarpıklık basıklık değerleri incelenmiş verilerin normal dağılım sağladığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda çalışmada karşılaştırmalar yapılırken bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde anlamlı bir farklılık tespit edildiğinde, farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacıyla varyansların homojen dağılmaması nedeniyle Games Howell testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular, demografik faktörlerin iş bulma kaygısı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle cinsiyet, yaş, bölüm ve genel not ortalaması gibi değişkenlerin, öğrencilerin iş bulma sürecine ilişkin kaygı seviyelerini önemli ölçüde şekillendirdiği görülmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İş Bulma, Kaygı, Öğrenci, Spor Bilimleri.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the job search anxiety of students in the Faculty of Sports Sciences within the framework of demographic variables. Accordingly, the population and sample group of the current study consists of a total of 779 students, including 411 males and 368 females, studying at Mehmet Akif Ersoy University's Faculty of Sports Sciences. In this context, relevant data were collected from the students involved in the research through Google Forms. The“Job Search Anxiety Scale for Sports Sciences Students”was utilized in this study, and the data obtained were analyzed using SPSS 27.0 software. The skewness and kurtosis values of the data were examined, confirming that the data follows a normal distribution. In this scope, independent samples t-tests and one-way ANOVA were used for comparisons. When a significant difference was detected in the one-way ANOVA, the Games-Howell test was employed to determine the source of the difference due to the homogeneity of variances not being met. As a result, the findings indicate that demographic factors have a decisive impact on job search anxiety. In particular, it has been observed that variables such as gender, age, department, and overall GPA significantly shape students' levels of anxiety regarding the job search process. KEYWORDS: Job Search, Anxiety, Student, Sports Sciences.