Kırsal turizm araştırmalarının bibliyometrik analizi: Web of Scıence örneği
Bibliometric analysis of rural tourism research: Web of Science example
- Tez No: 922243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kırsal turizm son yıllarda giderek artan talep ile birlikte önemli bir alternatif turizm türüdür. Kırsal turizmi daha iyi anlamak ve sağlıklı bir kırsal kalkınma modeli olarak ele alabilmek için var olan bilgi ve uygulamaların ortaya konması gerekmektedir. Ayrıca konu ile ilgili bilimsel ilerlemeyi görebilmek için araştırma boşluklarını ve bilimsel verileri güncellemek ve bu araştırma alanındaki bilgiyi artırmaya yönelik eğilimleri analiz etmek önemlidir. Bu nedenle, bu bibliyometrik inceleme, kırsal turizm alanındaki araştırma ilerlemesini, eğilimleri ve güncellemeleri incelemiştir. Araştırmada kullanılan yayınların seçimi için Web of Science veri tabanı, bibliyometrik inceleme için VOSviewer ve Bibliometrix yazılımları kullanılmıştır. Bu bibliyometrik çalışmada elde edilen sonuçlara göre, konu ile ilgili kırsal turizm konulu ilk çalışmanın 1990 yılında kaleme alındığı saptanmıştır. 352 araştırma ile en fazla 2022 yılında yapıldığı ve 6539 atıf ile 2023 yılı en fazla atıf yılı olarak tespit edilmiştir. Çalışmalarda 758 atıf ile Sims (2009), 598 atıf ile Bessiere (1998), 435 atıf ile Park (2009), 409 atıf Briedenhann (2004) ve 384 atıf ile Correia Loureiro (2014) ait araştırmalar en yüksek atıflar almışlardır. Çalışmaların yayınlandığı dergiler; Tourism Management, Sustainability, Annals of Tourism Research ve Journal of Sustainable Tourism dergileridir. Kırsal turizm çalışmalarına en fazla katkı sağlayan ülkeler ise Çin, İspanya, Romanya, Sırbistan ve Amerika'dır. Yapılan anahtar kelime analizinin sonucunda en çok“kırsal turizm”anahtar kelimesinin kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Kırsal turizme ilişkin verilerin Bradford yasasına uyum sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak araştırmacıların %80,4'ünün sadece bir yayın yaptığı tespit edilmiştir. Bu sonuç Lotka yasasına göre değerlendirildiğinde ilgili alanyazının yetersiz ve geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Zipf yasasının uygulanması sonucunda bulgularla uyuşmayan sonuçlar ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonuçları, gelecekte yapılacak araştırmalara ve kırsal turizmin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca, bu alandaki bilgi boşluklarının giderilmesi ve daha fazla disiplinlerarası çalışma yapılması gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural tourism is an important alternative tourism type with increasing demand in recent years. In order to better understand rural tourism and consider it as a healthy rural development model, existing knowledge and practices need to be presented. In addition, in order to see the scientific progress on the subject, it is important to analyze research gaps and trends to update scientific data and increase knowledge in this research area. Therefore, this bibliometric review examined the research progress, trends and updates in the field of rural tourism. The Web of Science database was used to select the publications used in the study, and VOSviewer and Bibliometrix software were used for bibliometric review. The results obtained in this bibliometric study determined that the first study on rural tourism was written in 1990. It was determined that it was conducted in 2022 with 352 studies and 2023 was the year with the highest number of citations with 6539 citations. The studies with the highest citations were Sims (2009) with 758 citations, Bessiere (1998) with 598 citations, Park (2009) with 435 citations, Briedenhann (2004) with 409 citations and Correia Loureiro (2014) with 384 citations. The journals in which the studies were published were Tourism Management, Sustainability, Annals of Tourism Research and Journal of Sustainable Tourism. The countries that contributed the most to rural tourism studies were China, Spain, Romania, Serbia and the United States. As a result of the keyword analysis, it was revealed that the keyword“rural tourism”was used the most. It was concluded that the data on rural tourism complied with the Bradford law. However, it was determined that 80.4% of the researchers made only one publication. When this result was evaluated according to Lotka's law, it was concluded that the relevant literature was insufficient and needed to be developed. In addition, results that did not match the findings emerged as a result of the application of Zipf's law. The results of the study may contribute to future research and the healthier development of rural tourism. It is also emphasized that knowledge gaps in this area should be filled and more interdisciplinary studies should be conducted.