Spor bilimleri öğrencilerinin çift kariyer yetkinlikleri ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between dual career competencies and job finding anxiety of sports science students
- Tez No: 961368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Spor bilimleri öğrencilerinin çift kariyer yetkinlikleri ile iş bulma kaygıları arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırmada, öğrencilerin çift kariyer yetkinlik algıları ve iş bulma kaygısı düzeylerinin demografik değişkenler bakımından farklılaşıp farklılaşmadığının da ortaya konulması amaçlanmıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi'nde, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında dört farklı bölümde öğrenim gören toplam 940 öğrenciden araştırmaya gönüllü olarak katılan 432 öğrenci araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”, Karadağ ve Aşçı (2021) tarafından Türkçeye uyarlanan“Sporcular İçin Çift Kariyer Yetkinlikleri Ölçeği”ile Aslan ve Uğraş (2021) tarafından geliştirilen“Spor Bilimleri Öğrencilerinin İş Bulma Kaygısı Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Mevcut araştırma bulgularına göre çift kariyerli öğrencilerin (sporcu öğrencilerin) sahip olduğu çift kariyer yetkinlik algısı ile bu öğrencilerin iş bulma kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki gözlemlenmemiştir. Demografik değişkenler açısından yapılan incelemede de cinsiyet, öğrenim görülen bölüm, sınıf düzeyi ve sporculuk kariyer süresinin öğrencilerin çift kariyer yetkinlik algılarında anlamlı bir farklılığa neden olmadığı görülmüştür. Diğer yandan, öğrencilerin sporculuktan elde ettikleri gelir düzeylerinin çift kariyer yetkinlik algılarını anlamlı düzeyde etkilediği ortaya konulmuştur. Ayrıca kadın öğrencilerin iş bulma kaygısı düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bölüm ve sınıf düzeyine göre iş bulma kaygısında anlamlı bir farklılık saptanmamış, son sınıf öğrencilerinin kaygı düzeylerinin ise diğer sınıf düzeylerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma bulguları, öğrenci-sporcuların iş bulma kaygılarının azaltılması ve çift kariyer yetkinliklerinin desteklenmesi adına, yükseköğretim kurumlarında kariyer planlamaya yönelik yapılandırılmış eğitimler, esnek akademik düzenlemeler, psikososyal destek hizmetleri ve ekonomik destek programlarının güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, çift kariyer deneyiminin fakülteler arası farklılıklarını ortaya koymak ve alanyazına derinlik kazandırmak amacıyla, benzer çalışmaların farklı disiplinlerde öğrenim gören öğrencilerle karşılaştırmalı olarak yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, where the relationship between the dual career competencies of sports science students and the anxiety about finding a job is examined, it is also aimed to reveal whether the students' perceptions of dual career competence perceptions and the level of the anxiety about finding a job are differentiated in terms of demographic variables. The sample of the study consisted of 432 students who voluntarily participated in the research from among a total of 940 students enrolled in four different departments at the Faculty of Sports Sciences, Çanakkale Onsekiz Mart University, during the 2024–2025 academic year. The research data were obtained by using the“Personal Information Form”,“Dual Career Competency Questionnaire for Athletes”adapted into Turkish by Karadağ and Aşçı (2021), and“Sports Sciences Students' Job Finding Anxiety Scale”developed by Aslan and Uğraş (2021). According to the current research findings, no significant relationship was observed between the dual career competence perception of dual career students (student athletes) and the anxiety levels of these students. In the examination in terms of demographic variables, it was seen that gender, class level and sports career period did not cause a significant difference in students' dual career perceptions. On the other hand, it was found that the level of income students earned through sports had a significant effect on their perceptions of dual career competencies. In addition, female students were found to have higher levels of job finding anxiety. While no significant differences were identified in job finding anxiety based on department or year of study, senior students were observed to have higher levels of anxiety compared to students in other academic years. The findings of the study indicate that in order to reduce job finding anxiety and to support dual career competencies among student-athletes, it is essential to strengthen structured career planning programs, flexible academic arrangements, psychosocial support services, and financial aid mechanisms within higher education institutions. Furthermore, to reveal interfaculty differences in dual career experiences and to contribute to the literature, it is recommended that similar studies be conducted with students from different academic disciplines through comparative research designs.