Bursa geleneksel havlu ve peşkir dokumaları üzerine bir araştırma ve koleksiyon önerisi
A research and collection proposal on Bursa traditional towel and peshkir weavings
  1. Tez No: 922244
  2. Yazar: PELİN AYKAR
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL ŞAHİN, DOÇ. EBRU ÇATALKAYA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Bursa'nın geleneksel havlu ve peşkir dokumacılığı araştırılarak geliştirilen tasarım önerilerinin endüstriyel üretim standartlarıyla yeniden dokunmasına odaklanılmaktadır. Bursa hakkında yapılan alanyazın araştırması, kentte Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan köklü bir tekstil üretim geleneği olduğu yönünde veriler sunmuştur. Çalışmanın amacı, Bursa Kent Müzesi ve Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi'nde bulunan peşkir ve havlu dokumaları üzerinde yapılan etnografik araştırma verilerinden esinlenilerek geliştirilen tasarım önerilerinin endüstriyel üretim standartlarıyla dokunmasıdır. Bu amaca yönelik olarak etnografik araştırma sürecinde müzelerde üzerinde çalışılan havlu ve peşkirlerin teknik analiz sonuçları araştırmanın somut verilerini oluşturmuştur. YÖK veri tabanı araştırmalarında özellikle Bursa menşeili havlu ve peşkirlerden geliştirilen tasarım önerilerinin endüstriyel üretim sürecini konu alan bir çalışma olmadığı görülmüştür. Bu nedenle Bursa menşeili havlu ve peşkir dokumaların yeniden yorumlanarak tasarım önerilerinin geliştirilmesi, bunların endüstriyel üretimi tezin önemini vurgulamaktadır. Araştırmada Bursa tekstil tarihi ve kültürü alanyazın araştırmasıyla incelenmiş, Bursa'ya ait havlu ve peşkir dokuma örneklerinin yüzey tasarım unsurları üzerinde çalışılarak geliştirilecek olan tasarım önerilerine katkıları teknik olarak irdelenmiştir. Müze araştırmaları sürecinde Bursa havlu ve peşkir dokumalarının teknik özellikleri, kompozisyon kurguları gibi konulara odaklanılmış, fotoğraflar çekilmiş ve bilgi formları oluşturulmuştur. Bu verilerden yola çıkılarak tasarım önerileri geliştirilmiş, bu önerilerin dokuma örgü planları çıkartılarak endüstriyel üretim sürecine yönelik malzeme, renk ve teknik ayrıntılar belirlenmiş ve tasarım önerileri dokunmuştur. Araştırmanın hedefleri Bursa'nın tekstil tarihi ve tekstil tasarım alanındaki yazına katkıda bulunmak, kültürel miras unsurlarını etnografik araştırmayla analiz etmenin önemini vurgulamak, Bursa kent kültürüne özgün tekstil tasarım önerileri sunmak ve bulguların araştırmacılar, sanatçılar ve tasarımcılar için faydalı olmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on reweaving design proposals inspired by Bursa's traditional towel and peshkir weaving heritage using industrial production standards. The literature review reveals that Bursa has a rich textile production tradition extending from the Ottoman period to the present. The study aims to weave design proposals developed from ethnographic research conducted on towels and peşkirs housed in the Bursa City Museum and the Merinos Textile and Industry Museum in line with industrial production standards. Technical analyses of towels and peşkirs examined during this research process provide the study's concrete data. A review of the YÖK database shows no prior study specifically addressing the industrial production of design proposals based on Bursa-originated towels and peşkirs. Thus, reinterpreting these traditional weavings and developing industrially viable designs highlights the significance of this thesis. The research examines Bursa's textile history and culture through literature and evaluates the surface design elements of traditional towel and peshkir examples for their contribution to the proposed designs. During the museum research, the technical characteristics and compositional structures of Bursa towels and peshkirs were analyzed. Photographs and data forms were prepared, and based on this information, design proposals were developed. Weaving drafts were created, and material, color, and technical details were specified for industrial production. The designs were subsequently woven. The study aims to contribute to the literature on Bursa's textile history, highlight the value of ethnographic research in cultural heritage studies, offer unique textile designs reflecting Bursa's culture, and provide valuable findings for researchers, artists, and designers.