Zn ve Yb çift katkılı hidroksiapatitlerin sentez ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Zn and Yb co-doped hydroxyapatites
  1. Tez No: 922260
  2. Yazar: YASEMİN MERVE AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANKUT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Biyomalzeme bilimi, günümüzde büyük ilerlemelerin kaydedildiği bir bilim dalıdır ve biyolojik ortamla etkileşimde bulunabilen ve biyolojik ortama uyum sağlayabilen yeni malzemelerin geliştirilmesi ile ilgili çalışmaları ise halihazırda sürdürülmektedir. Biyomalzemeler kapsamında değerlendirilen biyoseramikler içerisinde yer alan hidroksiapatit (HA- Ca10(PO4)6(OH)2) ise; yüksek biyouyumluluk ve biyoaktiflik düzeyi ile dikkat çeken ve kemik yapısına benzerliğinden dolayı, bu kapsamdaki proseslere yönelik olarak öne çıkan malzemelerden birini ifade etmekte ve bu özellikleri nedeni ile biyomedikal uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında çinko (Zn) ve iterbiyum (Yb) katkılı hidroksiapatit (HA) numuneler yaş kimyasal metotla sentezlenmiştir. Sentezlenen bu numuneler sırasıyla 0.33Zn-0.33Yb-HA, 0.33Zn-0.66Yb-HA, 0.66Zn-0.33Yb-HA, 0.66Zn-0.66Yb-HA olarak adlandırılmıştır. Hidroksiapatitin (HA), çinko (Zn) ve iterbiyum (Yb) ile birlikte katkılanmasının elektronik, radyasyon kalkanı, yapısal, termal, yüzey morfolojisi ve spektroskopik özellikleri üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Fourier dönüşüm kızılötesi (FTIR) ve Raman spektroskopisi sonuçları, üretilen numunelerin HA yapıya ait fonksiyonel gruplara sahip olduğunu göstermiştir. X-ışını kırınımı (XRD) analizleri, tüm numunelerin HA fazına sahip olduğunu doğruladı. X–ışını kırınımı (XRD), FTIR, Raman spektroskopisi ve termal analizi kapsayan deneysel karakterizasyonlar, çift katkılanmış HA örneklerinin başarılı sentezini doğrulamıştır. Zn ve Yb katılımı nedeniyle de; kafes parametrelerinde, kristallikte ve morfolojide değişiklikler gözlemlenmiştir. Lineer soğurma katsayısı (LAC) hesaplamaları; Zn ve Yb çift katkı maddelerinin, radyasyondan korunma yeteneklerini artırabileceğini göstermiştir. Biyouyumluluk değerlendirmeleri ise; çift katkılı örneklerin, katkısız HA'ya kıyasla daha düşük hücre canlılığı sergilediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte daha düşük çift katkılı konsantrasyonlar ise, toksisitenin azaldığını göstermiş ve potansiyel olarak tıbbi uygulamalar için uygun hale getirmiştir
Özet (Çeviri)
Biomaterials science is a branch of science where great progress is being made today and studies on the development of new materials that can interact with and adapt to the biological environment are currently ongoing. Hydroxyapatite (HA- Ca10(PO4)6(OH)2), which is included in bioceramics evaluated within the scope of biomaterials; It is one of the materials that stands out for its high biocompatibility and bioactivity level and its similarity to bone structure, for processes in this scope and is widely used in biomedical applications due to these properties. Within the scope of this thesis, zinc (Zn) and ytterbium (Yb) doped hydroxyapatite (HA) samples were synthesized by wet chemical method. These synthesized samples were named as 0.33Zn-0.33Yb-HA, 0.33Zn-0.66Yb-HA, 0.66Zn-0.33Yb-HA, 0.66Zn-0.66Yb-HA, respectively. The effects of doping hydroxyapatite (HA) with zinc (Zn) and ytterbium (Yb) on the electronic, radiation shielding, structural, thermal, surface morphology and spectroscopic properties were investigated comprehensively. Fourier transform infrared (FTIR) and Raman spectroscopy results showed that the produced samples had functional groups belonging to HA structure. X-ray diffraction (XRD) analyses confirmed that all samples had HA phase. Experimental characterizations including X-ray diffraction (XRD), FTIR, Raman spectroscopy and thermal analysis confirmed the successful synthesis of co-doped HA samples. Changes in lattice parameters, crystallinity and morphology were also observed due to Zn and Yb incorporation. Linear absorption coefficient (LAC) calculations showed that Zn and Yb co-dopants could increase radiation protection capabilities. Biocompatibility assessments revealed that co-doped samples exhibited lower cell viability compared to undoped HA. However, lower co-doped concentrations showed reduced toxicity, making them potentially suitable for medical applications.