Geleneksel sporlar ile uğraşan sporcuların dijital oyun bağımlılıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of digital game addictions of athletes engaged in traditional sports in terms of different variables
  1. Tez No: 922280
  2. Yazar: YUSUF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, geleneksel sporlarla uğraşan sporcuların dijital oyun bağımlılıklarının incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini farklı illerde ikamet eden geleneksel sporlar ile ilgilenen bireyler, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 200 (70 Kadın, 130 Erkek) sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden, parametrik testler kullanılmıştır. Betimsel istatistikler ve yüzde frekans analizleri yapılmıştır. Bağımsız değişkenler arasındaki farkları belirlemek için bağımsız örneklem t-testi (independent samples t-test) ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) uygulanmış, elde edilen sayısal veriler tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır. Verilerin anlamlılığı 0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan geleneksel sporlarla uğraşan sporcuların dijital oyun bağımlılıklarının; cinsiyet ve günlük oyun oynama süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ancak, düzenli spor yapma değişkenine göre, ölçeğin aşırı odaklanma ve erteleme alt boyutunda anlamlı bir fark olduğu ve düzenli spor yapan katılımcıların dijital oyun bağımlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, sporcuların dijital oyun bağımlılıklarının; anne ve baba eğitim düzeyi ile kullanılan sosyal medya türü değişkenlerine göre gruplar arasında herhangi bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to examine the digital game addictions of athletes engaged in traditional sports. The research population consists of individuals who are interested in traditional sports residing in different provinces, and the sample group consists of 200 (70 female, 130 male) athletes selected on the basis of volunteerism.“Digital Game Addiction Scale for Children”developed by Hazar and Hazar (2017) was used as a data collection tool in the study. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. Since the data were found to be normally distributed, parametric tests were used. Descriptive statistics and percentage frequency analysis were performed. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (One Way ANOVA) were applied to determine the differences between independent variables, and the numerical data obtained were presented in tables and interpreted. The significance of the data was evaluated at 0.05 level. As a result of the research, it was determined that the digital game addictions of the athletes engaged in traditional sports participating in the research did not show a significant difference in terms of gender and daily game playing time variables. However, it was observed that there was a significant difference in the hyperfocus and procrastination sub-dimension of the scale according to the variable of doing regular sports and that the participants who do regular sports have higher levels of digital game addiction. In addition, it was concluded that the digital game addictions of the athletes did not show any difference between the groups according to the variables of mother and father education level and the type of social media used.