Gaziantep Büyükşehir Belediyesi spor tesislerinde algılanan hizmet kalitesinin incelenmesi
An analysis of perceived service quality in Gaziantep Metropolitan Municipality sports facilities
  1. Tez No: 967291
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, geleneksel sporlar ile uğraşan sporcuların spor farkındalıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini farklı illerde geleneksel spoarlar ile uğraşan sporcular, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 285 (158 Kadın, 127 Erkek) sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Uyar ve Sunay (2020) tarafından geliştirilen“Spor Farkındalığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 programından yararlanılmıştır. Verilerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanmış, veri setlerinin normallik sınamaları yapılmıştır. Skewness-Kurtosis değerleri -1.5 ile 1.5 arasında olduğu için veri setlerinin normal dağılım gösterdiği varsayılarak parametrik testler uygulanmıştır. İkili gruplar için İndependent Sample t testi, çoklu gruplar için One Way ANOVA analizi kullanılmıştır. Verilerin anlamlılığı 0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan bireylerin spor farkındalıklarının cinsiyet değişkeni açısından farklılaşmadığı, yaş değişkeni açısından farklılaşma olduğu ve yaş seviyesi yüksek olanların spor farkındalığı düzeylerinin de yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların spor farkındalıklarında eğitim düzeyi açısından farklılaşma olduğu ve lisansüstü eğitime sahip olanların diğerlerinden yüksek puan elde ettikleri görülürken, medeni durum ve gelir durumu açısından herhangi bir farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma grubunun spor farkındalığının ailede spor yapma durumu değişkeni açısından farklılaşma olduğu ve spor yapanlar lehine anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda katılımcıların spor farkındalığı düzeylerinin ailenin spor yapmalarını destekleme düzeyi açısından farklılık olmadığı görülürken, geleneksel sporları isteyerek yapma ve geleneksel sporlar ile ilgili tesislerden memnuniyet düzeyi değişkenleri açısından farlklılaşma olduğu, geleneksel sporları isteyerek yapanların ve geleneksel sporlar ile ilgili tesislerden memnun olmayanların spor farkındalıklarının daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to examine the sports awareness of athletes engaged in traditional sports in terms of different variables.The research population consists of athletes involved in traditional sports in various provinces, while the sample group comprises 285 athletes (158 female, 127 male) selected on a voluntary basis. As a data collection tool, the“Sports Awareness Scale”developed by Uyar and Sunay (2020) was used. The data were analyzed using the SPSS 24.0 program. Arithmetic means and standard deviations of the data were calculated, and normality tests of the data sets were performed. Since the Skewness-Kurtosis values ranged between -1.5 and 1.5, the data sets were assumed to show normal distribution, and parametric tests were applied. Independent Sample t-test was used for binary groups, and One Way ANOVA analysis was applied for multiple groups. The significance level of the data was evaluated at 0.05.As a result of the research, it was found that the sports awareness of the participants did not differ in terms of gender, but there was a difference in terms of age, with older individuals having higher levels of sports awareness. Furthermore, it was observed that there was a difference in sports awareness based on education level, with postgraduate participants obtaining higher scores compared to others, while no differences were found regarding marital status and income level. It was also determined that the sports awareness of the research group differed according to the family's involvement in sports, with a significant difference in favor of those who engage in sports. At the same time, it was found that there was no difference in sports awareness in terms of the level of family support for sports participation; however, differences were identified regarding the variables of willingly engaging in traditional sports and satisfaction with facilities related to traditional sports. The results indicated that those who willingly participate in traditional sports and those who are dissatisfied with the facilities related to traditional sports had more positive sports awareness levels.