Elektroensefalografi (EEG) veri toplama kartı tasarımı ve uygulaması
Electroencephalography (EEG) Data acquisition card design and application
  1. Tez No: 922301
  2. Yazar: MOHAMED DAHER HOUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, elektroensefalografi (EEG) verilerini toplamak için yazılım ve donanım tabanlı bir veri toplama kartı oluşturmaktır. Çalışma, EEG sinyallerinin daha ucuz, güvenilir ve daha hassas bir şekilde toplanmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Ayrıca, elde edilen veriler bilimsel araştırmalar için kullanılabilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmada genel olarak ESP32-WROOM-D mikrodenetleyicisi ve ADS1256 ADC entegresi kullanılarak elektroensefalografi (EEG) verileri toplanmıştır. Veri iletişimini sağlamak için SPI protokolü kullanılmıştır. Sistemin tasarımı sırasında Arduino IDE ile programlama yoluyla ESP32-WROOM-D ile uyumlu kodlar oluşturulmuştur. ADS1256 ve ESP32-WROOM-D entegrelerini içeren bir PCB (Baskılı Devre Kartı), donanım tasarımı için EasyEDA yazılımı kullanılarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Veri toplama sürecinde, yeni PCB kartı üzerinde gerekli bağlantılar ve testler yapılmıştır. Tasarım süreci boyunca, veri işlemeyi ve iletişimi en üst düzeye çıkarmak için çaba gösterilmiştir. Bulgular: Projede kullanılmak üzere ADS1256 kartını ve ESP32-WROOM-D modülünü temin edilerek ilk ölçümlerde kullanıldı. Tasarımı tamamlanan kartın üretimi gerçekleştirildi ve göz kırpma diş sıkma ve göz hareketlerinin dedekte edilebildiği EEG sinyalleri toplandı. Ayrıca kartın çözünürlüğünün ortaya çıkarılması için Keithley 2400 soucemeter kullanılarak testler yapıldı. Sonuç: ESP32, ADS1256'nın bir arada olduğu ve daha minimal boyutlarda olacak şekilde bir EEG veri toplama kartı tasarlanıp üretildi. Üretilen kart; göz kırpma, diş sıkma ve göz hareketlerinin belirgin bir şekilde gözlemlenebildiği EEG sinyallerini başarılı bir şekilde iletip bilgisayara gönderdi. Keithley 2400 sourcemeter kullanılarak gerçekleştirilen kartın çözünürlük testlerinde ise 2uV'luk gerilim seviyelerinin başarılı bir şekilde algılayabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to create a software and hardware-based data acquisition board for collecting and analyzing electroencephalography (EEG) data. The study is designed to ensure that EEG signals are collected and processed in a more cost-effective, reliable, and precise manner. Additionally, it aims to make the obtained data usable for scientific research. Method: The study was generally carried out collecting electroencephalography (EEG) data using the ESP32-WROOM-D microcontroller and the ADS1256 ADC chip. The SPI protocol was utilized for data communication. During the system design, compatible codes for the ESP32-WROOM-D were developed using Arduino IDE. A PCB (Printed Circuit Board) incorporating the ADS1256 and ESP32-WROOM-D was designed and manufactured using EasyEDA software for hardware design. During the data acquisition process, necessary connections and tests were conducted on the newly designed PCB. Throughout the design process, efforts were made to optimize data processing and communication. Finds: The ADS1256 board and ESP32-WROOM-D module were procured for use in the project and utilized in the initial measurements. The designed board was manufactured, and EEG signals detecting blinking, teeth clenching, and eye movements were collected. Additionally, tests were conducted using a Keithley 2400 sourcemeter to determine the resolution of the board. Results: An EEG data acquisition board integrating the ESP32 and ADS1256 in a more compact design was developed and manufactured. The produced board successfully transmitted EEG signals, clearly detecting blinking, teeth clenching, and eye movements, to a computer. In resolution tests conducted using a Keithley 2400 sourcemeter, it was observed that the board could accurately detect voltage levels as low as 2 µV.