Les langues comme instruments politiques -le cas de l'unite territoriale autonome de Gagaouzie -Republique de Moldavie
Dillerin siyasi bir araç olarak kullanımı: Moldova Cumhuriyeti Gagauz özerk yeri örneği
  1. Tez No: 922302
  2. Yazar: BİLUN KONYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, Gagauzya'nın Moldova Cumhuriyeti'ne bağlı özerk bir bölge olarak, kimlik inşasında ve korunmasında dil politikalarının rolünü incelemektedir. Etnik çeşitliliğiyle tanınan Moldova, aralarında Gagauzların da bulunduğu birçok etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Türk kökenli ve Ortodoks Hristiyan inancına sahip bir grup olan Gagauzlar, ülkede benzersiz bir konuma sahiptir. Dilleri olan Gagauzca, hem bir kimlik göstergesi hem de modernleşme ve küreselleşme baskıları karşısında bir kültürel koruma aracı olarak hizmet etmektedir. Bu araştırma, Benedict Anderson'ın“hayali cemaat”kavramı, Pierre Bourdieu'nün“dilsel sermaye”fikri ve David Crystal'ın dillerin yok oluşu üzerine yaptığı çalışmalar gibi teorik çerçevelere dayanmaktadır. Çalışma, bölgenin tarihsel ve hukuki bağlamını analiz ederek Gagauz dilini desteklemek için uygulanan eğitim, medya ve idari politikaları incelemekte, aynı zamanda bu politikaların sınırlılıklarını da ortaya koymaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin Gagauz dili ve kültürünün tanıtımına yönelik katkılarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of language policies in the construction and preservation of Gagauz identity in ATU Gagauzia, an autonomous region of the Republic of Moldova. Known for its ethnic diversity, Moldova is home to several ethnic groups, among which the Gagauz, a group of Turkish origin and Orthodox Christian, hold a unique position. Their language, Gagauz, serves both as a marker of identity and as a tool for cultural preservation in the face of modernization and globalization pressures. This research draws on theoretical frameworks such as Benedict Anderson's concept of the“imagined community,”Pierre Bourdieu's idea of“linguistic capital,”and David Crystal's reflections on language death. It analyzes the historical and legal context of the region, highlighting the educational, media, and administrative policies implemented to support the Gagauz language, while also exploring the limitations of these policies. Furthermore, it addresses Türkiye's contributions to the promotion of the Gagauz language and culture.