Hentbolda maç kazanmaya etki eden değişkenlerin istatistiksel yöntemlerle incelenmesi
Analysis of variables affecting match winning in handball with statistical methods
- Tez No: 922300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESEN GÜRBÜZSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hentbolda maç kazanmaya etki eden değişkenlerin anlaşılması, oyun stratejilerinin geliştirilmesinde, oyuncuların antrenman programlarının düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma 2024 Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonasında oynanan 65 maçın verilerini içermektedir. Çalışmada Avrupa Hentbol Federasyonunun resmi müsabaka istatistikleri kullanılmıştır. İlk olarak bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi açıklamada önemli bir yöntem olan çoklu (multinomial) lojistik regresyon analizi ve bir takımın birden fazla maç yaptığı göz önünde bulundurularak kümelemeli sağlam standart hatalar (clustered robust standard errors) yöntemi birlikte kullanılmıştır. Bu analiz 130 gözlem üzerinden yapılmıştır. İkinci olarak, takımlara ait değişkenler arasındaki bağımlılığı ortadan kaldırmak için bir maçta karşı kaşıya gelen takımların değişkenlerine ilişkin farklar alınarak maç kazanmaya etki eden değişkenler incelenmiş ve bu fark verisinde bulunan 65 gözlem için çoklu (multinomial) lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Her iki analiz sonucu karşılaştırıldığında, fark verisine ait açıklayıcılığın daha yüksek olduğu görülmüştür. Buna göre, bu turnuvada kaleci kurtarışlarının yanı sıra asist, kırmızı kart, hücum geçişi atışı ve 2 dakika değişkenlerinin galibiyet olasılığını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Understanding the variables that affect win in Handball plays an important role in developing game strategies and organizing training programs for the players. This study includes data from 65 matches played in the 2024 European Men's Handball Championship. Official competition statistics of the European Handball Federation were used in the study. Firstly, multinomial logistic regression analysis, which is an important method in explaining the relationship between dependent and independent variables, and clustered robust standard errors method were used together, considering that a team played more than one match. This analysis was conducted on 130 observations. Secondly, to eliminate the dependency between the variables belonging to the teams, the differences in the variables of the teams facing each other in a match were taken and the variables affecting the match-winning were examined and multinomial logistic regression analysis was performed for the 65 observations in this difference data. When both analyses were compared, it was seen that the explanatory power of the difference data was higher. According to this, in this tournament, it was seen that in addition to goalkeeper saves, assists, red cards, offensive transition shots and 2-minute variables were found to increase the probability of win.