Anayasa ve insan hakları hukuku açısından olağanüstü tedbirle kamu görevinden çıkarılma
Dismissal from public service with extraordinary measures from Constitutional and human rights law perspective
  1. Tez No: 922310
  2. Yazar: SAMET SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN BURAK ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 392
Özet
Devletler savaş, darbe, rejim değişikliği gibi olağanüstü dönemlerde sadakatinden şüphe ettiği kamu çalışanlarının görevine son verebilmektedir. Bu tasarruf olağan dönem hukuki düzenlemelerinden farklı dayanaklara ve usullere göre gerçekleştirilmekte, bu sebeple olağanüstü bir tedbir olarak nitelendirilmektedir. Olağan dönemde kamu personelinin görevlerine son verilmesini engelleyen pek çok mesleki güvencesi mevcuttur. Bu çalışma, kamu personelinin Anayasa'dan ve insan hakları normlarından kaynaklanan hak ve güvencelerinin olağanüstü dönemlerde uygulanan kamu görevinden çıkarma tedbiri karşısında ne ölçüde geçerli olabileceğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
During periods of war, coups, or regime changes, states may terminate the employment of public officials whose loyalty is deemed questionable. Such measures are implemented based on legal grounds and procedures distinct from those applicable in ordinary circumstances, thereby qualifying as extraordinary measures. In regular periods, public officials benefit from numerous professional safeguards that protect them from dismissal. This study seeks to examine the extent to which the constitutional and human rights-based protections afforded to public officials remain applicable in the face of dismissal measures imposed during extraordinary periods.