İç anadolu bölgesindeki koyun ve keçi aborte fötüslerinde toxoplasma gondii ve neospora caninum'un araştırılması
Investigation of toxoplasma gondii and neospora caninum in aborted fetuses of sheep and goat in central anatolia region
  1. Tez No: 922309
  2. Yazar: CEM TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ GÖKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada İç Anadolu Bölgesi'nin çeşitli illerinde meydana gelen koyun ve keçi aborte fötüslerinde Toxoplasma gondii ve Neospora caninum'un moleküler yöntemle araştırılması amaçlanmıştır. Her iki etken de Apicomplexa anacında yer alan zorunlu hücre içi coccidian protozoon parazittir. Bu protozoonlar koyun ve keçilerde önemli birer abort ve konjenital enfeksiyon kaynağı olarak ciddi ekonomik kayıplara neden olurlar. Bu çalışmada İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan 7 ilden elde edilen 45'i koyun, 5'i keçi olmak üzere toplam 50 aborte fötüsün her birine ait beyin, kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek dokularından ayrı ayrı genomik DNA ekstraksiyonu yapılmış ve PCR'a tabi tutulmuştur. Toplam 21 (%42) adet fötüse ait 39 (%15,6) dokuda Nested PCR yöntemiyle T. gondii ve 7 (%14) adet fötüse ait 11 (%4,4) dokuda konvansiyonel PCR yöntemiyle N. caninum DNA'sı tespit edilmiştir. Toxoplasma gondii etkeninin koyun ve keçi aborte fötüs dokularında tespit edilme oranı sırasıyla %44,44 (20/45) ve %20 (1/5), N. caninum etkeninin koyun ve keçi aborte fötüs dokularında görülme oranı ise sırasıyla %11,11 (5/45) ve %40 (2/5) olarak tespit edilmiştir. İki koyun fötüsünde her iki etkene de rastlanırken bir örnekte beyin diğer örnekte kalp dokusu etken tespit edilen dokular olmuştur. Pozitif çıkan örneklerden bazılarına sekans analizi yaptırılarak BLAST kontrolleri yapılmıştır. Sonuç olarak İç Anadolu Bölgesi illerinde T. gondii ve N. caninum etkenlerinin varlığı moleküler olarak ortaya konulmuş, bölge havvancılığında cidde ekonomik kayıplara sebebiyet verecek oranda olduğu tespit edilmiş ve fazla sayıda örnekle bölgenin tüm illerini kapsayarak yapılacak araştırmaların bu etkenlerin neden olduğu hastalıklarla mücadele konusunda rehber olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to investigate Toxoplasma gondii and Neospora caninum agents in aborted fetuses of sheep and goats from various provinces of the Central Anatolia region by molecular methods. Both agents are obligate intracellular coccidian protozoan parasites belonging to the phylum Apicomplexa. These protozoans cause significant economic losses as an important source of abortion and congenital infection in sheep and goats. In this study, genomic DNA was separately extracted from the brain, heart, liver, lung, and kidney tissues of 50 aborted fetuses (45 sheep and 5 goats) obtained from 7 provinces in the Central Anatolia Region and then the DNA samples were subjected to PCR analysis. Totally, T. gondii DNA was detected in 39 (15,6%) tissues from 21 (42%) fetuses by Nested PCR method, while N. caninum DNA was detected in 11 (4,4%) tissues from 7 (14%) fetuses by conventional PCR method. The detection rate of T. gondii in the aborted fetus tissues of sheep and goats was 44,44% (20/45) and 20% (1/5), respectively, while the rate of N. caninum in the aborted fetus tissues of sheep and goats was 11,11% (5/45) and 40% (2/5), respectively. Both agents were detected in only two sheep fetuses. In one fetus, the brain tissue, and in the other, the heart tissue were the sites where both agents were found. Sequence analyses and BLAST verification were performed for some positive samples. As a result, the presence of T. gondii and N. caninum agents in the provinces of the Central Anatolia region was demonstrated molecularly, it was determined that they were at a level that would cause serious economic losses in the regional livestock industry, and it was concluded that future studies covering all provinces of the region with a larger sample size would provide guidance in combating the diseases caused by these agents.